Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Stavební systém

Při výběru zdicího systému u nás rozhodovali zejména následující ukazatele:
- pořizovací náklady na dům
- užitné vlastnosti systému
- pracnost výstavby daného systému
- nabízené typové projekty výrobců zdících systémů či projekčních firem


     Z důvodu našich nižších finančních možností jsme již v počátku upustili od zdícího systému pomocí cihel (výrobci Heluz, Wienerberger - Porotherm) a to i přes jeho výborné užitné vlastnosti. Nabízené typové projekty stavěné z tohoto systému (např. od firmy G-servis) nám absolutně nevyhovovaly. Poměr velikost domu k ceně se nám od počátku zdál neúměrný, místnosti jsou malé a pokud byste chtěli docílit větší užitné plochy domu, musíte disponovat částkou přes 3 milióny korun a naše představa o ceně byla úplně jiná.     Pórobetonové zdicí materiály (Ytong, Qpor) ve mně odnepaměti vzbuzují nedůvěru a i od známých, kteří se ve stavebnictví pohybují, jsem žádná doporučení neobdržela. Hrubá stavba se prý před dalším pokračováním prací musí nechat přes zimu tzv. „vymrznout“, po zateplení prý často dochází k hromadění vlhkosti a rozvoji plísní. Toť názory odborníků. Mně jako laika již od počátku odrazuje jejich křehkost, kterou mohu pozorovat při našich pravidelných nákupech ve stavebninách (hromada rozlámaných nebo uštípaných tvárnic na paletě s příčkovkami). Tento systém jsme využili při rekonstrukci našeho starého domu na příčky, kde byl zcela dostačující. Celý dům bych však z tohoto systému zkrátka nechtěla. Mimochodem u firmy Xella jsem si objednala instruktážní DVD „Neuvěřitelný příběh mého domu“, které mi doposud nebylo doručeno.     Při hledání nejlevnějšího řešení jsem se dostala až k stavebnicovému systému ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, které se kladou na sebe a po dokončení stěn se tyto vylijí betonem (např. firma Velox nebo Durisol). Štěpkocementové desky stavbě rovnou zajišťují termoizolaci. Cena stavebnice se ovšem pohybuje kolem 500 tisíc a když k tomu připočtete další náklady, žádné velké úspory pro vás tento systém nepředstavuje.     Termoizolační zdicí systém Bet-Ex je pro mě úplnou novinkou. Tvárnice tvoří tvarované jádro s polystyrenu potaženým skořepinou z vysocepevnostního modifikovaného betonu. Asi by bylo potřeba nechat si zpracovat svůj vlastní projekt, protože typové projekty z tohoto systému nejsou rozšířené.     Známou vylučovací metodou jsem se dostala až ke stavebním materiálům z tzv. lehkého keramického betonu, Liaporbetonu výrobce Lias Vintířov. Výstavbu je možné provádět ze zdicích tvárnic (cihel), což je ovšem stejně pracné jako u předchozích technologií. Firma Lias Vintířov ale přišla ze systémem montovaných staveb z prefabrikátových dílců z lehčeného keramického betonu, který nabízí pod značkou Dům jedním tahem. Tímto systémem jsem byla naprosto nadšená a ještě donedávna jsem nechtěla nic jiného. I nyní musím přiznat, že kdybych neobjevila levnější možnost výstavby, určitě bych neváhala a rozhodla se pro tuto variantu.
Systém má mimo jiné tyto výhody:
- rychlost výstavby (dílce se připraví v továrně, dovezou na staveniště a zde se pouze smontují)
- drážky pro rozvody vody a elektriky jsou předpřipraveny již během výroby (pomocí tzv. husích krků apod.) odpadá tedy nutnost řezání drážek
- na stavbě se vyhnete veškerý „špinavým provozům“, které bývají spojeny se zděním (malta, písek, cement, vápno, voda, lepidla, multibat apod.)
- stěny není třeba omítat, postačí pouze štuk
- tloušťka stěn je nižší a to i při zachování výborných izolačních vlastností, čímž se vám zvýší vnitřní užitný prostor při zachování stejného půdorysu domu
- lehký keramický beton výborně odvádí vlhkost atd.Z výše uvedených důvodů je pro mě tento systém absolutní jedničkou (kdo si neprošel házením 7-mi cm omítek, tak jako mi, to možná tak nedocení). Zvažovali jsme výstavbu typového RD Apollon, jehož cena hrubé stavby (bez základové desky a krovu) je nějakých 620 tisíc a uzavřené hrubé stavby od 1 300 000 Kč. Vzhledem k úspoře času se mi tento způsob jeví jako jeden z nejlevnějších, protože čas jsou peníze, jak se říká.     A nyní abychom se dobrali k nějakému závěru. Ještě sice nejsme úplně definitivně rozhodnuti, ale jako nejlevnější varianta se nám zatím jeví stavební systém tzv. technologie suchého zdění (vyrábí např. Tesuz). Jedná se o tvárnice, které připomínají dětskou stavebnici Lego. Tvárnice jsou opatřeny zámky, které zapadají do sebe a zaručují přesnost zdění. Při výstavbě není potřeba malty. Další výhody a technické parametry jsou k přečtení na internetu např. ZDE. O konkrétní zkušenosti s tímto zdicím systémem se můžete dočíst v internetové reality show serveru Dům a byt nebo přímo na internetových stránkách výrobce v rubrice reference. Protože bychom rádi stavbu realizovali svépomocí, upřednostníme pravděpodobně tento stavební systém, protože není třeba kvalifikovaných zednických znalostí.


19.10.2008 16:00:48 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

5 komentářů:
 • 29.03. 22:14, Zuzana

  Zdravím všechny, také jsem narazila na firmu pana Marka, který staví ze systému TSZ. Chtěla jsem se zeptat, zda je tu někdo, kdo už z tohoto materiálu má postaveno a jak se v tom bydlí. jaké jsou náklady na topení a tak. děkuji

 • 01.07. 06:46, Ája

  To Petishee: Všechno má své výhody a nevýhody. Cihla je cihla. Beton má samozřejmě větší tepelnou vodivost. Na druhou stranu všichni výrobci dnes nabízejí zdivo o tloušťce min 44 cm, aby dosáhli dobrých výsledků. To vám ubírá na užitné ploše domu. My budeme zateplovat 10cm polystyrenem. Můžete přikročit k variantě, že zateplíte třeba dvacítkou. Dnes je velká móda sledovat energetickou náročnost a vynakládat dle mého názoru až nesmyslně více peněz za nízkoenergetické stavby. Za nízkoenergetický dům zaplatíte třeba až o 2 mil. více peněz (musíte mít rekuperačku, okna s izolačním trojsklem a já nevím co ještě). My jsme si udělali jednoduché počty - šli jsme do extrému a i kdybychom protopili ročně o 10 tisíc korun více, za 30 let našeho života to udělá 300 000,-. To je úspora 1,7 mil. Kč. Navíc jsme s ohledem na stále rostoucí ceny energií zvolili topení na tuhá paliva (dřevo, pelety). Pokud nemáte zkušenosti se zděním a nikdy jste třeba nedělali omítky, tak se nepouštějte do cihel. Tvárnice TSZ, stejně jako pěnosilikáty stačí pouze opatřit tenkostěnnou omítkou, což zvládne myslím každý...

 • 01.07. 00:12, Petishee

  Můžu se zeptat, jak je to s vlastnostma toho Tesuz zdiva? Zaujalo mě to, přijde mi to super a jednoduché, ale na stránkách píšou, že tepelný odpor je 0,73, když se zateplí, tak 2,2 - to mi přijde celkem málo, když jsem se dívala třeba na Porfix nebo Porotherm, tak mají hrubo přes 3. Tak nevím, jestli jsem se nějak přehlédla, moc se v tom zatím neorientuju :-) Díky... Jinak díky za super blog a jste hrozně moc šikovní! My jsme zatím u projektu a taky tlačíme náklady co nejvíc dolů. Bylo by perfektní, kdybysme si udělali co nejvíc sami, ale nic o tom nevíme :-) Tak hledáme informace a snad taťkové a spol. pomůžou a poradí... :-)

 • 08.02. 10:25, Ája

  Tak těch faktorů bylo poněkud více. Jednak chceme stavbu realizovat svépomocí, takže jsme hledali hlavně nějaký jednoduchý projekt (čtvercový či obdélníkový půdorys, jednoduchou sedlovou střechu atp.) zkrátka žádné niky, valby, balkóny, garáže atd. Co se týče dispozičního řešení, chtěli jsme mít v přízemí domu kromě obývacího pokoje a kuchyně ještě jednu obytnou místnost a koupelnu, další koupelnu i v patře domu. U nabýzených projektů jsme se zajímali především o cenu hrubé stavby a cenu výsledné stavby na klíč. Po důkladném prostudování nabídky různých firem jsme dospěli k názoru, že uspokojit naše požadavky by znamenalo investici kolem 4 mil. Kč. Dnešní projekty typových rodinných domů se navíc vyznačují poměrně komplikovanými prvky (viz např. nabídka firmy G-servis, ale ijiné), což bychom jako laici nemuseli při výstavbě zvládnout. Nakonec jsme objevili nabídku firmy D.M. Josef Marek, která projektuje domy v TSZ a za poměrně dostupné ceny a tím bylo rozhodnuto. Více se dozvíte v dalších článcích tohoto blogu, kde je celý postup podrobně komentován.

 • 07.02. 16:25, michaela z.

  my se také rozhodujeme mezi dřevostavbou a jinými systémy, ale vždy jsme zpátky sklouzli myšlenkami ke dřevostavbě, právě kvůli ceně. Zatím nám vychází dřevostavba nejlevněji, pokud uvažujeme stavbu pasivního domu. Prosím jaké ukazatele jste brali v úvahu, pro cenu?


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se