Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

První jednání s ČMSS

     Včera odpoledne jsme měli sezení s obchodní zástupkyní ČMSS, která je shodou okolností Mírovou spolupracovnicí, takže se nám snažila vyjít maximálně vstříc a sjednat s námi co nejvýhodnější smlouvu. Jelikož tomu moc nerozumím, nebudu se hlouběji pouštět do nějakého vysvětlování; zkrátka nakonec jsme se dohodli na té variantě, že v první fázi vypovíme stávající smlouvu a já získám své naspořené peníze na účet. K těmto penězům nebudu muset dokládat žádné faktury, takže je víceméně můžeme utratit za cokoli. Poté bude uzavřena nová smlouva na 500 tisíc bez zajištění. Peníze budou využity na hrubou stavbu. Ve fázi výstavby, kdy dosáhneme výšky obvodového zdiva 1 m, se nechá objekt zaměřit a zanést do katastru jako rozestavěná stavba. Na základě toho se mnou ČMSS uzavře další smlouvu na dočerpání zbývajících peněz, tj. 600 tisíc. Celkem si tedy od ČMSS „půjčíme“ 1 100 000,-. S mými naspořenými financemi budeme mít k dispozici 1,2 mil. Kč na to, abychom stavbu úspěšně dovedli ke kolaudaci. Naše představa je taková, že za tyto peníze budeme mít kompletně hotové přízemí domu, zateplení domu i střechy. Ve 2. fázi pak dokončíme 1. np. Kalkulaci na podkroví uvedu záhy. Úroková sazba bude po celou dobu splácení, resp. spoření 4,8 %. Na účet bude každý rok přiznána státní podpora, jelikož se nejedná o hypotéku nýbrž o spoření. Prvních 10 let budeme měsíčně ukládat na účet 8 286,80 Kč. Od roku 2018 pak 6 390,- Kč. Poslední splátka 1.9.2028 bude činit 2 727,40 Kč. Snad je to alespoň trošku srozumitelné. Jednotlivé kroky budu popisovat jmenovitě tak, jak budou následovat.
11.03.2009 11:38:48 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

6 komentářů:
 • 13.03. 07:04, Ája

  To Fantomazz: S jistotou člověk nemůže říct vůbec nic samozřejmě. Také se může stát, že se něco s prominutím úplně posere a člověk solí a solí peníze, ale kvůli tomu si přeci nevezmu půjčku 2 milióny. Jinak dle předběžného rozpočtu nám výdaje za ty nejvýznamnější položky vychází na 1 030 000,-, takže rezervu máme, jelikož od ČMSS si bereme 1,2 miliónu. Navýšení částky v tomto případě není problém, jelikož lze uzavřít novou smlouvu, ne jako u hypotéky, ale to už jsem taky psala, že si nebereme hypotéku. Celé to bude probíhat tak, že nejdříve uzavřeme smlouvu na 500 000,-. Za to chceme postavit hrubou stavbu, takže pokud by se to náhodou nepodařilo není problém před uzavřením té další smlouvy (prozatím plánované na těch 600 000,-) požádat o částku vyšší, což by neměl být problém, jelikož na tu předpokládanou půjčku zatím stačí doložka pouze mého platu a jsme dva a zatím pracující. Také se říká, že cena za práci tvoří 30 - 40 z ceny stavby na klíč - kdybychom si to nechali postavit na klíč od firmy od které máme projekt stálo by to 1,8 mil. Kč, takže pokud si budeme většinu prací dělat sami, tak ušetříme těch 30 , což je 540 000,-. Jednodých výpočtem se dostaneme na částku "za materiál" 1 260 000,-. Jak říkám. Uvidíme.

 • 13.03. 06:42, http://fantomazz.blog.cz/

  Jak jsem psal - nechci strašit, ale vidim jak to probíhalo u nás. V začátcích jsme základy rozpočítali na 150 až 250 tisíc a nakonec to bylo 220t. Ono tuhle je to deset tisíc za armování támhle 2 tisíce za dopravu toho či onoho a jak se to ve finále sesčítá, tak to nepříjemně leze nahoru. Netvrdím že to bude Váš případ. Nicméně jsem tím, chtěl říct jednu věc, kterou nám poradili při uzavírání hypotéky. Určitě je vhodný hypo nasmlouvat na vyšší cílovou částku - řekněme 1,5 mil aby jste měli patřičnou rezervu. Nikdo netvrdí, že to pak musíte vyčerpat do poslední koruny. Prostě při vyčerpání 1,1 (nebo víc či míň - jak se povede) řeknete STOP a v tu chvíli začnete splácet měsíční částku podle aktuálního dluhu. My to takhle (v jiných číslech) máme nastavené u Reiffky, a nemusíme dokládat žádné faktury nic - jen zastavit v katastru stavbu, aby byla banka krytá. V zásadě jde o to, že když náhodou zjistíte, že 1,1 nestačí (z jakéhokoli důvodu), tak máte poměrně problém, protože změnit výši hypotéky směrem nahoru dodatečně nelze a brát si k tomu druhou, případně spotřebák na dotažení zbytků se Vám neuvěřitelně prodraží nebo v horším případě vůbec nepodaří. Uvažujte třeba tak, že sice máte rozpočítanou krytinu na 300 za metr, ale co když náhodou objevíte něco děsně krásnýho za 370 metr. To samý třeba platí pro obkladačky, krytinu podlahy - můžete v průběhu stavby zvolit jinej způsob vytápění atd atd atd. Zkrátka si myslím, že jste si dali poměrně šibeniční limit a nemáte moc prostoru pro usměrňování rozpočtu. Závěrem považuju za vhodné zmínit obecné pravidlo, které poměrně sedí : cena hrubé stavby (míněno uzavřená stavba - střecha, okna, dveře, komín) je zhruba 1/2 - 1/3 z celkového rozpočtu na obytný hotový dům. V každém případě budu Vaší stavbu sledovat. Jsem zvědavej, jak se Vám bude dařit :o)

 • 12.03. 17:41, Ája

  To Fantomazz: Musíme se snažit to za ty peníze dotáhnout. Ona možná trošičku mate velikost domu, ale je potřeba brát v potaz, že podkroví zůstane zatím pouze jako půda, bez vybavení. Co se týče hrubé stavby, tak sumu za dokončení této fáze vám můžu říci z fleku. Jelikož již máme přivedenu vodu i hlavní přívod el. energie k domu, odpadají tyto 2 položky. Na výkopové práce spojené se základovou deskou a vybudováním základové desky mám konkrétní nabídku v ceně 170 000,--. Poté bude objednána stavebnice z tvárnic suchého zdění (přesně spočítané kusy dle projektu). Po vyzdění bude dovezena výdřeva, tzn. fošnové stropy a krov. Cena je 300 000,- za tvárnice i dřevo dle dohodnutých podmínek. Takže jsme na nějakých 470 000,-. Střechu nám položí známý za nějakou protislužbu. Při ploše střechy 193 m2 a ceně základních tašek 300 kč/m2 to dělá v hrubém odhadu 57 900,-. Samozřejmě to není konečná částka, jelikož hřebenáče, střešní okna a další prvky střechy také něco stojí, ale i kdybychom na střechu počítali 150 000,- jsme nyní na částce u hrubé stavby 620 000,-. Jinak záleží na tom, co počítáte do hrubé stavby. Pokud i okna a komín je nutné přičíst 80 000,- a 60 000,-. Pořád jsme na 760 tisících. Nemůžu si pomoct. Rekonstrukci vnitřku stávajícího domečku jsme zmákli odhadem za 200 tisíc a momentálně jsme asi tak na stejné výměře jako je přízemí našeho plánovaného domu, takže já bych to neviděla tak černě. Vše můžete sledovat v průběhu samotné výstavby na tomto blogu ;-)

 • 12.03. 17:21, Ája

  2 Bětka: Především děkuji za Váš zájem. Snažím se všechny kroky popisovat opravdu do podrobna, aby z našich zkušeností mohli příp. čerpat i další nadšenci. Co se týče toho spoření. Dle slov té naší "lišky" má ČMSS své klienty rozděleny do 3 skupin dle nějakých jejich "hodnotících čísel", které překvapivě neurčuje pouze měsíční spořená částka, jelikož já třeba spořím 10 let pouze 500 Kč měsíčně a přesto jsem pro ně v té první, tudíž jakoby nejlepší sortě klientů. Každé další uzavření smluvy, čerpání úvěru, založení důchodového pojištění či podílových fondů vás zvýhodňuje pro další spolupráci. Stávající smlouvu jsem vypověděla s tím, že si na ni uložím pro letošní rok ještě 13 tisíc a bude mi připočtena i státní podpora pro tento rok. Naspořené peníze získám a nebudu muset dokládat, na co jsem je využila. Je to výhodné zejména pokud si najdete řemeslníka či nějakou výpomoc, kterou můžete vyplatit na ruku a bez dokladu, což možná ještě využijeme. Po uzavření nové smlouvy budeme dále SPOŘIT, čímž nám bude každý rok připočtena i státní podpora, která nám vlastně pomůže dlužnou částku snižovat. Není to sice žádná závratná suma, ale každá kačka se hodí, že. Musím upozornit, že každý zástupce ČMSS je jiný a nabízí jiné služby. My máme tu výhodu, že obchodní zástupkyně je naše známá a všechno nám podrobně vysvětlila.

 • 12.03. 14:00, http://fantomazz.blog.cz/

  Zdar stavebníci. Nechci moc strašit, ale za 1,1 si myslim, že to dokupy nedáte. Za tuhle cenu bych to viděl na zavřenou hrubku, uvnitř nula nic. A to bude sakra sakra levný. Večer si blog pročtu celej, snad najdu materiál z kterýho to chcete stavět nebo předběžný rozpočty. Přeju pevný nervy :o)

 • 12.03. 12:05, Bětka

  Dobrý den, chodím na Vaše stránky každý den a jsem ráda že máte tu trpělivost sem všechno vypisovat, člověk si říká že jen to stavění zabere všechen čas. Jen mě dneska zaujalo že jste se zmínila o tě ČMSS, a nechápu že to není hypotéka, jestli jsem to dobře pochopila tak jste měla naspořeno 100.000 tisíc a ty jste si vybrala a založila jste si novou smlouvu na cílovou částku 500.000, a ty peníze Vám byli taky poskytnuty?jen jsem to asi nepochopila. Taky uvažjeme o stavbě a přítel u nich má taky spoření.Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v "boji" s úředníky.


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se