Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Energetická náročnost domu

další strašák jménem

ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOVY     Včera jsem byla v Teplicích na Vodovodech a kanalizacích a na Odboru životního prostředí a dopravy magistrátu s žádostmi o vyjádření ke stavbě. Při té příležitosti jsme se s otcem stavili na SÚ za paní, která bude vyřizovat povolení naší stavby, abychom se ještě jednou ujistili, co všechno bude k ohlášení stavby vyžadovat. Ještě, že jsme tak učinili, jelikož jsem se dozvěděla poměrně významnou novinku letošního roku.


     Paní úřednice mi sdělila, že od ledna 2009 vešla v platnost novela Energetického zákona, která stanovuje, že u nových staveb RD musí být jako součást dokumentace předložen Výpočet energetické náročnosti domu (§6a Zákona č. 177/2006 Sb.). A teď pozor! Tento výpočet musí být zpracován pouze od oprávněné osoby s akreditací od Ministerstva průmyslu a obchodu, kterých je v každém kraji asi tak 10 a zpracování stojí u RD od 20 do 30 tisíc a u bytových domů od 30 do 50 tisíc. Holt dobrý biznis je dobrý biznis. Pokud vás loni naštvalo prosazení povinnosti požárních hlásičů, hasičáků a dalšího příslušenství, tak nyní vaše naštvanost dostoupí vrcholu.


     Paní na úřadu nám dále řekla, že jí volá spousta nešťastných lidí, že náklady na pořízení tohoto výpočtu jsou neúnosné a tak se na odboru dohodli, že ještě do konce března maj přechodné období, kdy výpočet sice vyžadují, ale nemusí být od akreditované osoby. Takže ještě za tepla Míra včera stáhnul z internetu excelovský soubor pomocí kterého se dá Výpočet energetické náročnosti budovy spočítat a během toho, co já jsem byla na zkoušce s kapelou, to pro náš baráček spočítal. Tento soubor se jmenuje NKN (Národní kalkulační nástroj), je ke stažení na stránkách ČVUT (viz odkaz), ovšem vyžaduje registraci. Inu, co k tomu víc říct? Každý člověk s průměrnou inteligencí to zvládne, jenže je mu to pendrek platný, jelikož bude muset mít kulaté razítko a zaplatit někomu 20 kolíků. A za rok si naši zákonodárci vymyslí další hovadinu, která nám „zpříjemní“ život. Trochu mě zarazilo, že jsem se o této povinnosti dozvěděla úplně poprvé, ačkoli odebírám několik časopisů, čtu články na internetu a narozdíl od povinnosti požárních hlásičů jsem se s tím vůbec nesetkala.


     Náš domeček spadl do energetické třídy B, což je vyhovující, ale jen tak mimochodem by mě zajímalo, jak musí fungovat dům, aby odpovídal třídě A, jelikož Míra během výpočtu zjistil, že dvě nejvíce rozhodující položky jsou ohřev vody a účinnost otopného systému, což jsou zrovna položky, které asi těžko nějak vyloučíte, jelikož je prostě potřebujete. Mizivou roly hraje překvapivě stavební systém či další zateplení, takže jestli vám nějaký výrobce stavebního materiálu bude tvrdit, že splňuje energetickou náročnost A, tak kecá, protože těch vlivů je více – třeba i umístění stavby (existují 3 klimatické zóny) a on nemůže vědět do jaké zóny vy vlastně spadnete. No, je to složité a osobně si myslíme, že je to podvod na lidi a zlodějina...


19.03.2009 11:26:16 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se