Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Radonový průzkum a statický posudek

     Přestože sousedova stavba je od naší budoucí vzdálena cca 20 m a rozestavěný domeček rodičů také a oba museli na úřad předkládat radonový průzkum, trvala úřednice i v našem případě na předložení radonového průzkumu. Je to sice úplná hovadina, jelikož zatížení území jí musí být dostatečně známo již na základě předchozích dokumentací, ale co se dá dělat. Naštěstí to dopadlo tak, že otec volal stejnému pánovi, který průzkum zpracovával pro něj a dohodl se s ním, že se jedná víceméně o stejný pozemek akorát rozdělený a ať tu zprávu pouze opíše a změní údaje o investorovi. Nakonec nás tato záležitost vyšla místo 4 tisíc na 15 stovek. Což je pozitivní.
     Takové štěstí už jsme neměli v případě statického výpočtu krovu. V původním projektu domu je lehká střešní krytina - kanadský šindel (hrůza a děs). My jsme se rozhodli pro změnu na těžkou střešní krytinu (betonové tašky), což jsme chtěli mít doloženo statickým výpočtem. Ten jsem si nechala zpracovat přes známého, který nám dělal projekt umístění stavby a sítí. Ten to zadal svému známému statikovi. Výsledek byl ten, že stavba nevyhovuje a musíme mít krytinu lehkou. Tím jsme se ovšem nespokojili, jelikož už jenom to, že střecha má sklon pouhých 45°, není možné, aby betonovou krytinu neunesla. Míra výpočet podrobil podrobnému zkoumání za asistence jeho kolegů profesorů z FVTM UJEP, aby zjistili, že podle výpočtu statika trám 16 x 10 cm, dlouhý 2 m neunese zatížení 110 kg na m2!!! Pěkná blbost, co? Takže to by jste na tu střechu nemohli pustit ani statného pokrývače či kominíka. Nicméně za tuhle legraci jsem mu dopředu zaplatila 12 stovek, tak jsem zvědavá, jestli je od něj dostanu zpátky. Celé to dopadlo tak, že statický posudek nám dodal dodavatel projektu pan Marek a bylo to. Krov je naddimenzován na 300 % a betonovou krytinu unese úplně s přehledem.
31.03.2009 07:00:00 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

3 komentářů:
  • 26.07. 14:08, Petr

    Zajímavé. Myslel jsem, že komentáře slouží k vyjádření názorů čtenářů a ono to tak není (soudím dle Vaší reakce). Nereagoval jsem na nic jiného než co jste psali v článku, že profesoři z UJEP posoudili ... Tím jsem myslel tu lajckou veřejnost. Pochopitelně dále souhlasím s tvrzením projektanta stavby, který Vám změnu posvětil. Má hlavní vítka směřuje k systému krovu, který je velice nestandardní a to, že se to tak staví a již několik let stojí jinde neznamená, že je to správně. Ano letos se vám nic nestalo, příští rok také ne, dalších deset let možná také ne, ale až se to stane tak si na mne vzpomenete a to Vám nepřeji nic zlého. Jen konstatuji fakta. Přeji ať se Vám v domě dobře bydlí a doufám, že baráček vydrží :-).

  • 26.07. 13:34, Ája

    To Petr: 1) Není mi jasné, z jakého důvodu píšete takto podrážděným tónem. 2) Já si na odborníka rozhodně nehraji a pokud mi dá někdo posudek s kulatým razítkem, nezbývá než-li mu věřit. A věřte, že všeobecně stavařům a zedníkům a řemeslníkům příliš nevěřím. Možná proto ta stavba svépomocí. 3) Těchto domů stojí již cca 200 od firmy p. Marka a dalších X od dalších firem. Zatím nemám zprávy o tom, že by některá spadla. 4) Kde jste přišel na to, že se neuvažovalo se sněhem a větrem? Nechte si své konstatování všeobecně známých skutečností pro někoho jiného. Myslím, že tato zima byla pro stavbu značnou průpravou. Naštěstí právě díky sklonu se při tání těžký mokrý sníh na střeše tolik nedrží jako např. na sousedních bungalovech.

  • 26.07. 13:04, Petr

    Zajímavé jak v naší republice je každý odborník na stavění. Slepé střevo si odoperovat sami nedovolíte, ale posudky staveb střílíte jeden za druhým. Víte vůbec, že na střechu také působí jiné zatížení než z krytiny? Sníh a vítr Vám nic neříká? Ono dle současné platné normy se hodnoty zvýšili, a proto možná konstrukce nevyhověla. Neznám Váš konkrétní projekt, ale u většiny krovů se Vámi popisovaná konstrukce nenachází. Dvoumetrové trámky pravděpodobně nebyly dvoumetrové, ale táhly se dále a měli podpory mnohem dále od sebe - to pramení z toho co píši na začátku příspěvku. Nicméně jestli vám dodavatel posvětil tuto změnu tak je to jiná, jde to na jeho bedra. Zajímalo by mě však, jestli se zajímal vodorovnými silami, které vzniknou v půdní nadezdívce, protože sklon střechy je velký a tím pádem i síly budou větší. Pravděpodobně v tomto místě budou vznikat trhliny na fasádě a nedej bože se může stát, že při hodně velké sněhové nadílce dojde k jeho zhroucení a co pak. Také každoročně opakující se vichřice můžou se střechou pěkně zamávat.


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se