Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Ad úvěr od ČMSS

     Od půli března mám u ČMSS předjednaný úvěr. Obdržela jsem „noty“, ve kterých je napsáno, co vše je potřeba doložit, aby mohli být peníze uvolněny.
Byly to následující dokumenty:
- výpis a snímek z KN
- potvrzení o výši příjmu za poslední rok
- kopie posledních dvou výplatních pásek
- kopie smluv na dodávku stavebních prací
- kopie potvrzené projektové dokumentace
- kopie stavebního povolení s vyznačením nabytí právní moci


A tady začali první obstrukce.


     Míra přišel s tím, že kolegyně v práci chce stavební povolení od SÚ s nabytím právní moci. Já mu na to říkám, že my stavební povolení nemáme, ale pouze souhlas s provedením ohlášené stavby (jelikož na naší stavbu stavební povolení potřeba není). Tuto informaci podal ČMSS, která trvala na nabytí právní moci i u souhlasu. Tak jsem čekala 15 pracovní dní (a to nám do toho vlezl ještě 1 svátek), abych ve středu 29.4. zašla na úřad, kde mi úřednice oznámila, že u souhlasu se žádné nabytí právní moci nevyznačuje. Důvod? V souhlasu nejsou vedeni žádní účastníci, kteří by se mohli proti souhlasu odvolat, souhlas neobsahuje ani poučení o odvolacích lhůtách a protože se nejedná o „rozhodnutí“ (stavební povolení), ale pouze „souhlas“, nechápe, co si na nás ČMSS vymejšlí. A tak jsem odešla s nepořízenou s tím, že pokud by měli problém maj´ jí zavolat a ona jim to vysvětlí. Takže jsem absolvovala úplně zbytečnou cestu do Teplic a vyřízení úvěru se tímto protáhlo o 3 týdny. To jsem chtěla čerpat 1. května. Neznalost stavebního zákona zástupců ČMSS mně opravdu zaráží. Na to, že lidem půjčují na bydlení, o tom vědí velký kulový. To se s tím setkali poprvé nebo co? Chytrý jak liška? No možná ano, ale v tom případě si vybrali špatného maskota...


     No a dnes volal Míra, že naší žádost o úvěr konečně dostal do rukou odhadce ČMSS, který má posoudit, zda má stavební pozemek dostatečnou hodnotu pro zajištění úvěru. A zase další problémy. Pozemek byl vyčleněn z původní parcely, na kterou si rodiče braly úvěr. Při jeho vyřizování upozornili ČMSS, že k rozdělení pozemku určitě dojde, ať s tím počítají a jestli je v tom nějaký problém. Obchodní zástupce se dušoval, že žádný problém není, jen když budeme úvěr chtít také od ČMSS. Jenže je tady ještě další záležitost. Stavební úřad nerespektoval štěrkovou cestu (která je v katastru vedena jako ostatní komunikace! a zajišťuje obslužnost pozemku rodičů) jako plnohodnotnou silnici a tak se muselo na našem pozemku zřídit věcné břemeno pro sítě a příjezd k pozemku rodičů (jelikož náš pozemek sousedí se silnicí asfaltovou!) Protože je to takhle pitomě složité, odhadce ČMSS pravděpodobně propadl panice, že šijeme nějakou boudu a nyní chce doložit dobrozdání starostky, že se počítá s vybudováním asfaltové komunikace i u pozemku rodičů (projekt je již zpracován vč. osvětlení). Chtěj totiž mít jistotu, že časem bude možné věcné břemeno na přístup zrušit. Dále ještě musíme doložit kopie úvěrových smluv rodičů a pak snad budou spokojení a pošlou prachy.


     A co z toho vyplývá? Nenechte se obalamutit klamavou reklamou v médiích o snadném a rychlém vyřízení úvěru téměř na počkání a skoro na občanku.
07.05.2009 10:18:26 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

2 komentářů:
  • 02.11. 12:19, Ája

    Jejich statistiky jsou opravdu zvláštní. My jsme také státní zaměstnanci a dům svépomocí jsme zvládli. A to bychom jim výuční list v oboru těžko předkládali. Když od nich slyším slovo "technik" otvírá se mi kudla v kapse. Osobně bych si s tím jejich odborníkem na stavbu ráda pohovořila. By se vidělo, kdo je větší odborník...

  • 28.10. 17:35, Martin

    Zažil jsem něco podobného. Loni jsem začal vyřizovat spoření s liškou na výstavbu RD. Po různých odhadech, povolení atd. jsem lišce doložil vše co požadovali. Po odeslání na centrálu mi sdělili, že není možné, aby státní zaměstnanec postavil RD svépomocí. Tak jsem ještě dokládal výuční list z výroby konstrukcí a 10 let praxe v oboru. Poté laskavě úvěr liška schválila. Zplatila pozemek a když jsem chtěl čerpat hypotéku na dům, tak mi řekli, že mi ho nedají. Musím mít ze svého postaveno metr zdiva (hrubá stavba) a vložen vklad na katastr. Tak jsem udělal základy, desku a postavil metr zdiva. Nechal dům zaměřit, zaplatil za to několik tisíc a vložil na katastr. To vše trvalo cca. 2 měsíce. Poté jsem došel na lišku, že budu teda čerpat hypotéku na dům. Pracovnice šla za jejich technikem, a ten mi sdělil, že potřebuju mít ještě hotové stropy. Sdělil jsem jim, že jsem na ně chtěl čerpat z hypotéky, protože již peníze došli. Prý to bez stropů nejde. Tak si musím na ty stropy půjčit u své banky (cca.900000). Poté vyzdím štity a bude mi chybět krov, tašky a okna. El., vodu, podlahy atd. již nejsou takové položky. Takže mi je liška úplně na.... .


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se