Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Základová deska ?


Problémy a zase jenom problémy...


     Minulý týden ve středu stavební firma „dokončila“ základovou desku. Záměrně to píši v uvozovkách, jelikož jsme se odpoledne dostavili na místo, vzali vodováhu a metr a šli přeměřovat. Když jsme kontrolovali, zda souhlasí rozměry dle projektové dokumentace, zjistili jsme, že deska je na délku na jedné straně o 30 cm! a na druhé o 20 cm kratší. Na šíři chybí 6 cm, což by se ještě dalo snést. Jak může někdo proměřit 30 čísel? To nám hlava nebere. Následovali 2 telefonáty, ve kterých to představitelé firmy svádí jeden na druhého. Ten první tvrdí, že ten druhý to špatně vytyčil a ten druhý zas, že ten první nezkontroloval bednění před vylitím betonem. Takže po nakopnutí kabelu další průser, ale firma je zatím (na rozdíl od nás) v klidu.


     Druhý den jsme se sešli na místě s majitelem firmy. Ten měl nejprve ještě tendence svádět to na projektanta projektu umístění stavby. Že prý stavbu vyměřoval podle toho. To je sice pěkné, ale nechce mi snad tvrdit, že celé základy dělali podle situace stavby a ne podle výkresu základů, který je součástí projektové dokumentace!?! To by pak mohl pokrývač dělat střechu podle výkresu základů a elektrikář rozvody podle rozvodů kanalizace... Tonoucí se stébla chytá, jenže ani toto mu nepomohlo, jelikož výkres situace byl naprosto v pořádku. V rámci záchrany vlastních více nákladů začal vznášet různé návrhy. Třeba přesazení zdi o 5 cm na stávající desku (což je podle statika úplná blbost, jelikož zde by pak působila momentová síla a to je špatně). Další návrh byl dolití zbývající části základového pasu a desky (bez jakéhokoli propojení se stávajícím základem). Tak to už byl úplný vrchol. Další výplody už snad ani nemá cenu interpretovat.


     Takže včera byl otec u svého známého statika. Ten mu samozřejmě řekl, že napojení zbývající části základů nebude tak jednoduché, jak si firma představuje a bude se muset udělat pořádně. Zkrátka základová deska musí být kompaktní monolit, který zajistí jednotné sedání stavby (to snad ani nemusím říkat, ale jak je vidět samotní stavaři o tom pravděpodobně neslyšeli). Část desky (cca 4 m) se bude muset vybourat, základový pas se obnaží a navrtá, do hloubky 50 cm se bude muset vylít sokl, který se proarmuje se stávajícím základovým pasem, na vrch se položí kari síť, která se přivaří ke kari síti ve stávající základové desce (pokud jí mistři nevynechali) a celé se to znovu zalije betonem. Mno, teď si nejsem jistá, jestli na to maj hoši vůbec gebíry. Každopádně celý proces bude vyžadovat náš neustálý stavební dozor.


     A tak zatímco práce na stavbě rodičů, kterou vlastnoručně dokončujeme, jdou jako po másle (už děláme podhledy), tam kde jsme závislí na jiných se akorát vyskytují komplikace. A tak se těšíme, až budeme mít všechny ty firmy z krku a budeme moci spoléhat jenom sami na sebe. To je jistota...


 12.05.2009 07:40:10 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

6 komentářů:
 • 06.02. 13:05, Luky

  Navíc, žádný elektrikář nedělá rozvodny podle plánu, plány vycházejí z platných norem kde je psáno, minimální počet zásuvek na určitý typ místnosti. Takže si objednáte, přijde, řeknete kde co chcete mít a on jede :-)))

 • 06.02. 13:03, Luky

  Nevím proč jste se do základové desky nepustili sami, není to vůbec nic těžkého, navíc zbytečně sypete firmě peníze a sami vidíte jak to dopadá, není nad to si to udělat sám a kvalitně...

 • 10.06. 09:08, Ája

  2 Karel: Děkuji. Jsem ráda, že se blog líbí. Zatím není moc co detailně popisovat, ale děkuji za podnět. Budu se snažit. Držím palce a snad budete mít více štěstí nežli my.

 • 07.06. 19:46, Karel

  Dobrý den. Taky Vám držím palce. Příští měsíc začínáme kopat pasy na svou základovku a Vaše informace jsou dobré. Jen by to chtělo při focení více technických detailů. Mimochodem zisk/přirážka stavebních firem je často více než 50. Super blog. díky

 • 18.05. 08:01, Ája

  Smůlu to my máme, to je fakt. Nebo spíš štěstí... na pitomce. Firmu vlastní známý mého otce. Jak je vidět, ani to nepomohlo, aby byly práce řádně odvedeny. Nyní děláme stavební dozor spíš mi jim a hlídáme je jako policajti. Po konzultaci se statikem snad bude vše v pohodě. Ale samozřejmě nás to štve. Jinak děkuji za uznání. Snažím se blog vést tak, aby byl ku prospěchu i dalším obydlíchtivím lidičkám...

 • 15.05. 12:45, Charlie80

  Dobry den Ajo, zdavim a fandim. Mate uzasny blog s velmi pekne zpracovanymi informacemi a taky uzasnou smulu na firmu co delala zakladovku. Tohle je opravdu neco neskutecneho. Meli by to na vlastni naklady predelat a dat tak 30-50 slevu (urcite maji aspon 30 zisk). Doporucuju poradne zdokumentovat (na to byste neprisli, co) a vyrazit do boje. Drzim pesti!


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se