Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Obetonování fošen a prkenný záklop


     V pátek jsme si vzali dovolenou a tak jsme za uplynulý víkend stihli připravit polystyrénové ucpávky fošen, vylít je betonem a ještě položit část prkenného záklopu.


     V pátek (21.8.) se Míra mořil s polystyrenem a kvůli proměnlivosti počasí jsme pořád váhali, jestli zapnout míchačku nebo ne. Já jsem mezitím ochranným nátěrem natřela tu část fošen, která měla být zalita betonem a zaklopena prkny. Zbytek budu muset dorazit, až bude chvíle času (třeba při zdění). Ve 4 se nakonec rozpršelo, ale v 6 hodin bylo nebe protrhané a tak jsme část fošen zabetonovat stačili. Zbytek jsme dorazili v sobotu ráno. Polystyrenové ucpávky dosahovaly 4 cm pod vrchní hranu poloviční tvárnice a to sice z důvodu, že následně bude potřeba připravit betonový potěr, do kterého se opře polovina celé tvárnice další řady nad fošnami. Míra byl degradován na přidavače a protože to neumí (cha chá), tak dělal příliš mokrý beton a místy se nám polystyrénové ucpávky vysunuly z osy zdiva. Vyřešili jsme to tak, že jsme nejprve vyplnili prostor do jedné poloviny a než jsme oběhli celý dům, byl už z části zavadlý a dobetonovali jsme tu druhou polovinu až po okraj. Místa, kde došlo k vychýlení ucpávek druhý den ještě před úplným zatvrdnutím betonu ošetřil Míra tak, že odebral polystyren, zednickou lžící ubrousil přebytečnou část betonu a polystyren zandal opět zpátky na své místo.


     Než jsme v sobotu (22.8.) stačili umýt a poklidit míchačku a další zednické náčiní a přichystat si náčiní tesařské, beton se zatáhnul, takže bylo možné zahájit práce na prkenném záklopu. Nejprve jsme si mysleli, že to půjde rychle a vytvořili jsme takovou manufakturu – já přinášela prkna a natírala je ochranným nátěrem, pak je podávala Mírovi a ten je zakracoval pomocí maflíku a hřebíky zatloukal do fošen. Jenže to šlo pomalu a večer jsme měli hotovou tak ¼. V neděli jsme proto zvolili jinou taktiku a sice já natřela pár prken, které si Míra změřil, zakrátil a založil 3-4 krajní řady. Mezitím já pokračovala v nátěru a než to stačil udělat, měla jsem prken na šířku od stěny k příčce a šla mu nahoru pomoct zatloukat hřebíky. Konečně to začalo odsejpat, jelikož se nemusel neustále přesouvat po celé délce prkna, ale každý dosáhl přesně akorát do jejich poloviny.


     V neděli jsme nicméně skončili s tím, že zbývá dokončit záklop v prostoru schodiště a komínu – zde se bude muset řezat a tak to snad stihneme dokončit někdy v týdnu. Na víkend jsou totiž objednaní pomocníci a my bychom chtěli založit další řadu tvárnic, vyzdít podkroví a následně další víkend štíty.


NĚJAKÁ FOTODOKUMENTACE BUDE NÁSLEDOVAT (nejsou lidi ani čas)


24.08.2009 08:31:39 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se