Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Založení nadezdívky 1. np a její vyzdění

Jak probíhal uplynulý víkend...

     Ve čtvrtek (27.8.) jsem obdržela telefonát, ve kterém mi s velkou pompou jistý dispečer jistého dopravce oznamoval, že „konečně sehnal auto s rukou a zítra mi přivezou tu objednanou krytinu“. To mě poněkud zaskočilo. Objednávala jsem střešní krytinu přes internet (k tomu ještě více v příslušné fázi výstavby), ale byla jsem domluvená na jejím uskladnění do doby, než bude hotový krov. Jenže vznikl jakýsi informační šum a tak nám jí přivezli již v pátek. A tak jsme celý čtvrtek odpoledne věnovali přesunu hmot za účelem vytvoření místa pro deponování střechy.


     V pátek (28.8.) jsem si tedy vzala dovolenou, abych zmanažerovala vykládku a zařídila nějaké drobnosti ohledně víkendového pobytu na stavbě (jídlo, pití a provaz na vybudování výtahu do podkroví). Od jednoho známého jsme měli přislíbené 2 lešenářské trubky a 4 spojky, které Míra odpoledne po práci dopravil na místo a došlo ke smontování ručního výtahu, kterým se bude dopravovat materiál do 1. patra. Na stávající 2 stavební kozy jsme z trubek vytvořili rozpory a na jednu z nich umístili kladku s provazem. Funguje to a celkem bezpečně. Zbytek odpoledne Míra strávil montáží kachlových kamen vedle u rodičů a tak jsme v pátek večer stihli do patra přepravit pouze 1 paletu tvárnic na založení nadezdívky, která byla naplánovaná na sobotu.


     V sobotu (29.8.) byli domluvení 2 pracanti – Láďa (opět) a Jana, kterým tímto velice děkujeme za pomoc. Janu jsem zaúkolovala natíráním zbývající části stropních fošen ochranným nátěrem proti škůdcům dřeva a sama jsem se pak mohla věnovat míchání betonu pro založení nadezdívky. Láďa obsadil kolečko a převážel tvárnice deponované u domu dovnitř k výtahu. Je to ďábel. Zatímco my s Mírou jsme převezli ve čtvrtek ve dvou 2 palety tvárnic a 2 palety komínovek, Láďa za sobotu zvládnul 5 palet a sám. My vozili po 2 tvárnicích, Láďa jich zvládal 5 najednou. No a jelikož 1 paleta váží 1,2 t, přenosil za ten den 6 tun materiálu pěkně „v teplejch“. Má náš obdiv. Míra tedy nahoře zakládal první řadu tvárnic. Jelikož vyzdívka u stropu je tvořena pouze z půlek a zbývající část v prostoru fošen je zabetonovaná, bylo nutné pro usazení celých tvárnic prostor mezi půlkama vyrovnat ještě betonovým podmazem. Takže já míchala a vozila a Míra zakládal tvárnice a hlídal vodováhou. Pak doložil řadu na štítových stranách a to bylo vše, co jsme během soboty stihli. No, na tuhle legraci jsem zdělala pouze 4 pytle cementu, takže oproti věnci naprostá brnkačka.


     V neděli (30.8.) jsme vyzdili nadezdívku podkroví. Původně v projektu střecha začíná zároveň s podlahou. My jsme se rozhodli pro nadezdívku především z důvodu zvýšení pochůzné výšky v podkroví a užitného prostoru. Podkroví jsme tak zvedli o 4 řady tvárnic + další věnec, takže 75 cm. Původně jsme věnec dělat nechtěli, projektant řekl, že další věnec je nutné betonovat až od nadezdívky 5 tvárnic, ale my se následně rozhodli, že pro jistotu ten věnec uděláme. Přeci jen bude držet pozednici a tím pádem celou střechu. Jedna řada zahrnuje 69 tvárnic po obvodu, takže celkem jich za neděli bylo 207 ks, při váze 25 kg jsme nahoru výtahem dopravili 5,2 tuny. Míra působil vlastní silou na druhém konci lana a já vyzvedávala a rovnala tvárnice na hoře. Uf.


     Takže nyní je to přichystané, v týdnu připravíme armovací tyče, které se svaří, dále se navaří zbývající část kotevní pásoviny pozednice a doženou nějaké resty. Následující víkend bychom věnec rádi vybetonovali a nashromáždili další materiál pro vyzdění štítů.


     
obr. 1: polystyrenové ucpávky   obr. 2: Jana natírá   obr. 3: fošnový strop


     
obr. 4 a 5: Láďa skládá, nakládá a vozí tvárnice   obr. 6: kladka


     
foto 7-9: založení 1 řady nadezdívky


     
foto 10: zabetonování fošen   foto 11: zlatý déšť :-)   foto 12: nadezdívka před věncem


     
foto 13: Míra dává věncovky   foto 14: hotová nadezdívka   foto 15: druhý věnec


31.08.2009 10:51:33 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:
  • 07.06. 23:50, Tomáš

    zlatý déšt: No samosebou. byla to syrová nesušená prkýnka z pily a za rok dva to seschne jako prase! Postavil jsem kulnu a musel jsem to po roce a i po druhým přebíjet jelikož tam bylo 5mm mezery. Chce to mít sušený dřevvo ale to se nedoplatíte i to syrový stojí dost peněz.


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se