Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Založení krovu


     A protože jsme zdění zvládli dokončit tak, že bylo možné nechat založit krov, stihl ještě Míra ve 39. týdnu zavolat p. Markovi, aby si naplánoval práci na našem domě. Štít přijeli založit hned následující týden ve středu, resp. původním záměrem bylo úterý, ovšem kvůli shodě jmen se pracanti omylem vypravili na jinou stavbu až do Plzně. Ve středu nicméně dorazili na to správné místo a krov založili.


     My jsme prodloužený víkend věnovali jednak úklidu celé stavby a dále přípravám na založení krovu a to ošetření kompletní výdřevy krovu ochranným nátěrem - tentokráte bezbarvým - jelikož přesahy krokví a vlastně 4 krajní krokve budou vidět úplně a tak jsme je ještě předtím zbrousili a opatřili lazurou. Vybrat odpovídající lazuru k zamýšlenému dekoru oken byl oříšek. Ačkoli se dnes na vše zpracovávají ISO normy a vše se sjednocuje a certifikuje, každý výrobce lazur má trochu odlišné odstíny. Chtít po nich, aby je sladili s dekory plastových oken je asi úplně nad lidské síly. Ze vzorníků v obchodě se dá určit také velký kulový a prodavači, kteří jsou spíše podavači vám také příliš neporadí a tak jsme to tak nějak tipnuli. Nakonec jsme se rozhodli pro lazuru na dřevo Luxol TOP oregonská pinie - chceme okna v dekoru oregon a tak by to mělo být kompatibilní, řekli jsme si. Nyní, když jsou trámy netřené už o tom tak přesvědčená nejsem. Ale co, okna ještě nemáme a tak je těžké dopředu soudit. V nejhorším případě polezu do těch 8 metrů (což jsem právě nechtěla a proto jsem krokve natřela ještě před samotným usazením), krokve zbrousím a přetřu jinou lazurou. A nebo se na to vykašlu a udělám to za pár let, až bude potřeba nátěr obnovit. To samé jsme učinili i s přesahy zbývající krokví. Nebudeme totiž dělat klasické podbití střechy palubkami zespodu, nýbrž z vrchu (o tom ještě bude řeč) a tím pádem budou tyto přesahy vidět.


      K založení krovu chtěl dodavatel, přichystat pozednice, pomocné vaznice, 4 krokve, 2 kleštiny a 2 podpěry pomocné vaznice přímo na místo a to pro nás znamenalo dopravit je do 1. patra. Na pomoc jsme si zavolali Láďu a Janu. Nakonec jsme zvolili taktiku – trám se položil ke zdi na zem, uvázal pomocí provazu a horolezecké karabiny na každém konci a chlapi, kteří stáli v patře, je pak tahali nahoru růčo. Byla to pěkná makačka.


     Pan Marek chtěl ponechat 3 vybrané otvory ve tvárnicích neprobetonované, jelikož do jedné z nich při zakládání krovu měla být vložena kotevní pasovina pomocné vaznice. To určili podle výšky plánovaného stropu, kterou jsme si nechali udělat raději vyšší s tím, že jí případně snížíme sádrokartonovými podhledy, které se budou stejně dělat. Konečné zabetonování jsme tedy provedli po založení krovu druhý den. Ještě nám bylo doporučeno lépe přivařit nastavenou kotevní pasovinu pozednice. Není to sice žádná paráda – pozednice je poněkud ohořelá, ale je to poctivě svařené. Dokončení krovu už bylo na nás...


        
obr. 1 - 2: Překlady po odstranění bednění   obr. 3: Na chvíli uklizeno   obr. 4: doprava krovu


        
obr. 5: - 8: natíráme


 


        
obr. 9: spoj pomocné vaznice      obr. 10: podpěry pomocné vaznice         obr. 11 a 12: založení krovuobr. 13: oprava navaření kotevní pásoviny


05.10.2009 15:26:15 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se