Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Stavba krovu


     V sobotu 3.10. pokračovala svépomocná stavba krovu. Výhodou bylo, že krokve byly dopředu připraveny, všechny potřebné výřezy vyřezány, otvory předvrtány, spojovací materiály dodány. Jinak bychom to jako laici dohromady asi nedali. Míra si pozval chlapi z kapely (tímto zdravím slavnou ústeckou zábavovku U.X.B ;-) a dělám jí reklamu) a ještě jednoho kolegu z práce. Byli na to tedy 4 chlapi (kterým všem děkujeme za pomoc!).


     V první fázi proběhly přípravné práce, především tedy rozměření krokví dle manuálu. Samotná stavba se začala dle instrukcí od středu ke krajům. Asi 3 hodiny trvalo, než se chlapi dostali do tempa – krov nikdo z nich v životě nestavěl a navíc se hned napoprvé podařilo drapnout pěknou hokejku a tak se 2 hodiny lavírovalo na tím, proč krokev nesedí na pomocné vaznici. Po těch 2 hodinách se chlapi dohodli, že jí nebudou zatím řešit a budou pokračovat dalšími, jinak to neudělaj ani za týden.


     Krokve se nejprve opřely z každé strany o zdi domu. Nejprve se vytáhla jedna až po zámek a přitloukla hřebíkem k pozednici. Nechala se volně opřená o pomocnou vaznici. Poté se vytáhla protilehlá tak, aby v horní části zapadla do připraveného zámku té druhé a opět přitloukla k pozednici. Nakonec došlo ke vzájemnému sešroubování k sobě a přibití jednotlivých krokví hřebíkem k pomocné vaznici. Takto se pokračovalo pořád dál. Končilo se v 7 večer a bohužel se nestihli postavit 4 krajní krokve ve štítech. Snad někdy v týdnu...


 


     
obr. 1: spojení první krokve     obr. 2: přibití krokve k pozednici     obr. 3: polovina krovu je hotová


     
obr. 4: neustálá přestavba lešení   obr. 5: instalace krokví   obr. 6: instalace protilehlých krokví


     
obr. 7: detail spojů   obr. 8: Mülda zespoda podává krokve   obr. 9: spoj krokví


     
obr. 10: utahování matice  obr. 11: pracanti   obr. 12: hotovo


05.10.2009 15:32:40 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se