Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Vyzdění komínu


     Zase jedna „vopruz“ práce. O víkendu (10.–11.10. a následně 17. – 18.10.) jsme se konečně dostali ke stavbě komínu, tedy vlastně dvojkomínu, jelikož dům bychom chtěli vytápět dřevem a biomasou (peletkami) a v obývacím pokoji jsem si vymínila kachlová kamna.


     Nejprve k systému: V projektu máme navržen komín BLK (Betonové lehčené komíny) s vložkou zn. Shiedel. Tato firma je pověstná tím, že nepatří k nejlevnějším a tak jsem hledala další alternativy. Firmu Beton stavby, která vyrábí komíny BLK jsem žádala (už asi před rokem) o vypracování cenové kalkulace. Dodnes mi nic neposlala. Nechala jsem si tedy vypracovat další kalkulace a sice od firmy ASV a CIKO komíny. Obě firmy vyšly cenově víceméně stejně (cca 58 tisíc za 9m dvojkomín). U těchto firem jsem se ovšem nespokojila s materiálem, který je tvořen buď cihlovými tvárnicemi systému Porotherm nebo pěnosilikátem Ytong. V prvé řadě je všeobecně doporučováno držet se stejného zdicího systému, kterým jsou tvořeny vlastní zdi domu a dále se my tyto 2 způsoby zdají 3x pracnější kvůli neustálému skládání tvárnic do požadovaného tvaru komínu, u cihel navíc klasické omítnutí komínu. Lustrováním internetu jsem se dostala na stránky http://www.ceskykomin.cz. To vypadalo slibně, ale nebyla jsem schopná zjistit nějakou cenovou kalkulaci on-line (už jsem se nechtěla zdržovat korespondencí). Konečná volba tak padla na komín CJ blok. Jsou to dnes běžné 3-vrstvé komíny s šamotovou vložkou. Obvodový plášť je sestaven z betonových lehčených tvárnic, které se pouze kladou a lepí na sebe. K našemu zdicímu systému ideální, nehledě na to, že dodavatelská firma je z Litoměřic a tak to k nám měli po nedokončené D8 co by kamenem dohodil. Další nesporná výhoda – úspora cca 10-ti tisíc korun, neboť komín stál nikoli 58 tisíc, ale 48 tisíc! V on-line shopu lze pro laika snadno objednat kompletní komín dle výšky, sklonu vstupního otvoru a typu (nikoli skládat jednotlivé části). Komín nám byl dovezen 2 dny po jeho objednání. Betonové tvarovky, izolace a lepidlo jsou Polské výroby (ostatně, co dneska ze stavebního materiálu není), šamotové vložky jsou České. Jak jsme zjistili při samotném zdění, nevýhodou je vyšší hmotnost dvoj-tvárnice (cca 30 kg).


     Za jeden víkend jsme postavili polovinu komínu. Dodavatel doporučuje stavět min na 2x, ovšem my jsme zjistili, že po doložení cca 10-ti tvarovek je komín, ještě před zaschnutím lepidla, značně nestabilní a sami jsme jej vyzdili cca za 4 dny (2 víkendy). Opět platí, čím výše se dostáváte, tím hůře se práce dělá. Napínavé to začalo být cca 1,5 m nad kleštinami, na kterých jsme sice měli přitlučeny podlážky, ale i ty nám přestávaly stačit. Na krokvích se tak musel pomocí fošen a podlážek vytvořit další pochůzný systém. Míra, který stál úplně nahoře a komín zdil navíc použil tesařský úvaz pro případ nehody. I tak byl plný adrenalinu a nohy se mu pořádně třásly. V konečné fázi jsme byli 4. Míra úplně nahoře dokládal tvarovky, izolaci i šamotové vložky. V mezipatře stáli otec a náš kamarád Keli, kteří Míru zásobovali materiálem a dělali přines/podej. Já stála na zemi, míchala šamot, lepidlo a posílala nahoru po kladce veškerý uskladněný materiál. Na závěr zbývalo doložit krycí desku a komínový límec. Kvůli oplechování při realizaci střechy Míra nadstřešní část ještě omítnul pomocí lepidla a perlinky, abychom měli připraveno.


     A nyní k samotnému pracovnímu postupu: viz Míry příspěvek


21.10.2009 19:48:00 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

2 komentářů:
  • 31.08. 09:55, Ája

    2 Lenka: Omlouvám se, že jsem dlouho neodpověděla, nějak jsem přehlédla Váš komentář. Zatím těžko soudit, jelikož se v komínu dosud nezatopilo, každopádně stavba proběhla myslím v pohodě. Žádný extra problém jsme neřešili. Tvárnice nejsou úplně přesné, ale omítka a štuk nerovnosti schovali. Vložky klasické šamotové, tak nepředpokládám, že by se měl vyskytnou nějaký průšvih. Uvidíme po první zimě.

  • 20.08. 00:05, Lenka

    Ahoj, taky se rozhodujeme, který komín postavit a narazili jsme na CJ Blok. Můžu se zeptat, jak jste s ním spokojeni?


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se