Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Podbití střechy

Takový malý návod jak se dělá podbití střechy...


     Uplynulé 2 víkendy jsme strávili podbíjením střechy. Ono se to možná nezná, ale je to plocha. Do toho nám občas vytrvale pršelo, den je čím dál kratší a bez pořádného světla se špatně dělá.
     Nyní bych něco řekla k samotnému podbití, jelikož na internetu jsem se toho sama příliš nedozvěděla. Co konkrétně jsem hledala a jak vlastně probíhalo naše rozhodování?
     Jednou takhle sedíme na naší budoucí zahradě a já říkám Mírovi: „Tady v okolí maj všichni to podbití střechy, že tam nepůjde dát rozpora.“
Chceme totiž, až bude hotová fasáda do obou štítů umístit rozpory z trámů, tak jak se to u nás v Sudetech (a myslím, že i jinde) dříve dělávalo a nyní se to opět vrací do módy. Vypadá to pěkně a v našem nejbližším okolí to bude originální, neb to žádný ze sousedů nemá.
     Vzala jsem do ruky jakýsi katalog nejmenované firmy a říkám: „Tady to maj nějak jinak a mně se to líbí právě takhle a tak bych to chtěla mít.“
Argumentovala jsem tím, že podbití zespodu vypadá poněkud humpolácky, zkrátka příliš masivně a náš už takhle velký dům by to ještě opticky zvětšilo. Jak já sama říkám, je to jako kdybyste domu stloukli rakev, do které ho uložíte. Když pak střechu osadíte okapy v patřičném sklonu, jeví se to, jako by byl celý dům nakřivo. Ale je to můj subjektivní názor a nikomu ho nevnucuju.
Dále jsem nahlas uvažovala: „Dokážeš si představit, že polezeme do těch 8 metrů, budeme si muset někde půjčit lešení (za prachy) a ještě zespoda tlouct kladivem a pak to natírat? Nehledě na to, že se mi to jeví jako levnější varianta.“
Míra se ani příliš nevzpouzel (buď mi dal za pravdu a nebo jako správný muž nechává rozhodování na mě). Odpověděl mi na to, že si myslí, že tento způsob podbití střechy se dělá ještě před samotnou pokládkou střešní krytiny, jako když se provádí pobití střechy prknama (třeba u kanadské šindele), akorát se to udělá pouze u přesahů střechy.
To mi bylo celkem jasné, jediné, co my nešlo do hlavy bylo, jak je to s umístěním latí a kontra latí, aby se docílilo stejné výšky.
     ....No, zkrátka v tomto duchu naše diskuze pokračovala až jsme se jednou v oddělení hobby literatury v jakémsi supermarketu mrkli do chytré knížky. Během 10 minut to měl Míra nastudované, vše nám bylo jasné a já jsem si akorát říkala, jaká zdánlivá prkotina, nad kterou spousta stavebníků možná ani nepřemýšlí a přitom poměrně dosti ovlivňuje ráz domu...
     Míra tedy odhadl spotřebu dřeva a koupil kubík prken. Z úsporných důvodů jsme se nepouštěli do palubek. Kolem toho Míra očekává ostrou diskuzi, jelikož již lidé v našem okolí nás straší, že prkna se rozeschnou. No, uvidíme. A náš názor? 1) Dříve se to jinak nedělalo 2) Podbití bude venku vystaveno vlhku a tak si snad nějakou vlastní vlhkost také zachová 3) když to bude průser, vezmeme palubky a uděláme to znova palubkama, kolmo na stávající podbití. Zkrátka krizové řešení existuje.
     Prkna v práci sjel z jedné strany na hoblovce, aby docílil toho, že z líce budou pěkná hladká. Já jsem je následně 2x opatřila ochranným nátěrem Luxol TOP oregonská pinie. Ostatní části prken jsme samozřejmě natřeli přípravkem proti škůdcům dřeva.
     A jak tedy probíhá samotné podbití? V jádru existují 2 způsoby:
1) Provést podbití přesahů střechy, tak aby jednotlivá prkna na sebe přímo navazovala. V další fázi pak na krokve umístit kontralatě a vzniklou nerovnost odstranit tak, že nad podbitou část umístíte lať (nebo prkno) o menší výšce. Pak budete moci bez problému pokračovat další konstrukcí střechy a sice latěmi, na které se již kladou tašky.
nebo 2) Podbití střechy udělat tak, že na každé krokvi vynecháte mezi prkny v celé šířce podbití mezeru pro umístění kontralatě (viz obr. 6), takže budete moci na celou střechu použít kontralatě o shodných rozměrech. Pak opět dáte latě atd. atd. My jsme zvolili variantu č. 2 a to hlavně z toho důvodu, že prkna nemusí být úplně rovná a rozřezáním na menší kousky se lépe podaří jejich nerovnost eliminovat.
     Podbití jsme začali ve štítech a poté pokračovali pobitím přesahů bočních zdí. Nejprve jsme si změřili přesah střechy v každém směru, tzn. kolik může přesah tvořit, aby jsme následně při pokládce střešní krytiny vystačili s celými taškami. K tomu nám pomohla příručka stažená z internetu od výrobce střešní krytiny. Z boků je to více méně dáno délkou krokví, ovšem ve štítech ještě zůstává prostor pro ovlivnění výsledné podoby střechy, tedy velikosti přesahu. Nakonec jsme vyčetli, že si můžeme dovolit na každém štítu přesah 15 cm za štítovou krokví. Od 15 cm jsme odečetli 3 cm, které bude ještě potřeba pro přibití spojovací latě prken (nevím jak se tomu odborně říká, je to hranolek v kolmém směru na podbití). Těch 13 cm jsme přičetli k rozměru mezi první a druhou krokví (první krokev bude bez vynechané mezery pro lať). Z přichystaných prken jsme nařezali menší požadovaného rozměru. Na 2 z nich Míra vyznačil přesah 13 cm. Jedno přitloukl úplně nahoře ve štítu a druhé v dolní části střechy. Pak mezi ně natáhl zednický provázek, aby bylo zaručeno dodržení stejného přesahu u všech následujících prken podbití. Nyní již nastala otrocká práce – měření, řezání a natloukání prken.
     U bočních přesahů jsme opět odměřili vzdálenost mezi krokvemi (není vždy stejná kvůli výměnám u komínu). K tomuto rozměru se přičetly na každé straně 3 cm pro přesah prkýnka přes každou krokev, čímž se získalo „maso“ pro uchycení hřebíku. Abychom měli jistotu, že zajistíme mezeru pro kontralať, použili jsme jednu krátkou latičku (která onehdá tvořila proklad dřeva na podlahu) a natloukli ji ty 3 cm od hrany krokve. Vedle ní jsme natloukali jedno prkýnko za druhým. Takto jsme pokračovali kolem dokola celého domu. Výsledek je zřejmý z fotografií.
     Tímto jsem chtěla ostatním přiblížit v nějaké jakž takž srozumitelné formě to, co jsem sama nebyla schopná na internetu ani žádném jiném blogu vyčíst. Snad se mi to podařilo. Nyní nás bude čekat osazení střechy difúzní fólií a její přichycení klatěmi. Na ty se umístí kontralatě, ale to už je jiná pohádka. Takže v další kapitole na shledanou...


         
obr. 1: nastavení přesahu     obr. 2: napnutí provázku     obr. 3: začínáme podbíjet


         
obr. 4: rozměření prken     obr. 5: řezání     obr. 6: mezera pro střešní lať


         
obr. 7 - 9: hotové podbití střechy


03.11.2009 17:08:19 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

2 komentářů:
  • 24.04. 08:13, kuty

    Jednodussi je nabouchat palubky v celych delkach, vyska do vysky kontralati se dorovna deskama..

  • 05.08. 09:40, Martin

    Děkuji za článek, přesně tohle jsem na internetu také marně hledal. Ať se daří


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se