Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Difúzní fólie


     O uplynulém prodlouženém víkendu jsme na střechu umístili difúzní fólii. Původně měl fólii na střechu instalovat známý – pokrývač, stejně jako střešní krytinu, ovšem primární plán, že 13.11. nastoupí a střechu udělá celou sám za naší asistence se záhy rozplynul. Z toho důvodu jsme si také předešlý víkend dali zasloužilý odpočinek s tím, že ten týden už se to nezblázní. Jenže ve středu mi Míra oznámil, že Tabák ještě dodělává nějaký jiný barák a tak bude moct přijít nejdříve 19. Samozřejmě jsem se nakrkla a zavelela a fólii jsme tedy instalovali sami, bez zvláštního pokrývačského vybavení a znalostí. A věřte, že v té výšce to bylo občas dost o hubu.


     Měli jsme nakoupené zatím pouze kontralatě, jelikož střešní latě pro uchycení krytiny bychom stejně nevěděli jak rozměřit. Z internetových stránek výrobce jsme si sice stáhli manuál, ovšem zkušenosti absolutně žádné a tak jsme se do latí vůbec nechtěli pouštět. Jenže pokrývači to obvykle dělají tak, že na kontralatě se postupně přibíjí latě na tašky a ty vlastně vytváří i pochůzný systém po střeše a fólie se tak na střechu lépe klade. Bez toho jsme se jaksi museli obejít a celou střechu fólií pokrýt z všelijakých improvizovaných lešení. A dělalo se to fakt hodně blbě.


     Nejprve jsme si rozměřili délku fólie s vypočítanou rezervou a perořízkem zakrátili. První stranu střechy jsme začali směrem odspodu k hřebeni. Fólie se postupně rozbalovala a přichytávala pomocí kontralatí a hřebíků. V závěrečné fázy (nad štítovým podbitím střechy) si musel Míra vytvořit stupačky pomocí prkýnek, protože z domu už nebylo prakticky možné se ke kraji střechy dostat a fólii pořádně vypnout. A čím výše se postupovalo, tím se to dělalo hůře a hůře. Další pás fólie se přeložil přes první řadu a opět přichytil hřebíkem pomocí kontralatě. Takto se postupovalo až k hřebeni, kde se přebývající část přehodila na protější stranu střechy. Zní to možná banálně, ale byla to hrozná práce a žádná krása to tedy není - místama jsou patrné faldy. Na druhou stranu v neděli značnou část dne pršelo a tak jsme si alespoň ověřili, že i přes občasné nařasení fólie se voda do domu již nedostává.


     Na protější straně jsme postupovali opačným směrem a sice odshora dolů. Míra původně tvrdil, že se to bude dělat špatně, podsouvat fólii místo překládání, ale nakonec jsme zkonstatovali, že to vyjde na stejno. Nejhorší moment nastal u komína, který se musel do fólie vyříznout. Pak už to celkem odsejpalo. Dohromady nám práce trvala 3 dny.


     Nyní ještě k samotné difúzní fólii. V zásadě existují 2 typy: kontaktní a nekontaktní. Rozdíl je v tom, že kontaktní fólie může přijít do přímého styku s izolací krovu, nekontaktní ne. Kontaktní fólie je taková perforovaná textilie, zatímco nekontaktní je igelit. Kontaktní je asi 2x tak dražší než ta nekontaktní. No a mi tedy máme typ první, tj. kontaktní.


 


     
obr. 1: polovina téměř hotova     obr. 2: jak se k tomu dostat?     obr. 3: uchycení fólie mezi podbití


19.11.2009 20:16:23 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se