Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Laťování


     Střecha je nejdůležitější část domu a sami jsme si na ní netroufali. Hlavně jsme měli obavu, že bychom latě špatně rozměřili a 3x to předělávali, což by byla i ztráta času a tak jsme si na položení střešní krytiny přizvali posilu. Tabák umí a ví a specifika výrobce nastudoval z manuálu, který jsme si stáhli z internetu.


     V pátek 19.11. tedy dorazil Tabák a zahájil práce na střeše. Za dopoledne stihl sám rozměřit a natlouct latě na polovinu jedné strany. V sobotu ho podpořil Míra a v odpoledních hodinách jsem Mírovi zase pomáhala já. Ve 4 hodiny byla tma a tak jsme celkem stihli udělat ¾ plochy střechy. V neděli se Tabák vzpouzel na té zbývající části a Míra mezitím otáčel spodní řadu latí, která se nedává na plocho nýbrž na stojáka, neboť tvoří podpěru poslední řady tašek a zabezpečuje bezpečný odtok dešťové vody mimo dřevěnou konstrukci střechy. Odpoledne jsme pak zkusmo položili první řadu tašek, abysme se přesvědčili, jak přesně jsme měřili. No, nakonec jsme zjistili, že nebude třeba polovičních tašek ani řezání, ale zakončovací prkno podbití (2,5 cm na každé straně) se nám tam jaksi nevejde. S Mírou jsme tenkrát při pobíjení střechy prknama proměřili na celé délce střechy pitomé 2 cm. No, řešení bude následující – místo prken se koupí palubky (0,8 cm) a zakončení se udělá pomocí těchto palubek. Takže vlastně no problemo. Jednotlivé konce latí je nutné vzájemně spojit. Toho se chopil Míra a pomocí zbytků latí (cca 20 cm) je sešrouboval. Zbytek se dodělá příště a bude následovat pokládka střešní krytiny, osazení střešních prvků a oken.


 


Jo a ještě taková drobná reklama. Pokud by někdo potřeboval udělat střechu za rozumnou cenu, zde je kontakt:


607 937 835 (p. Zavadil)


 


  
obr. 1: vymezovací tyč   obr. 2: laťování


     
obr. 3 - 5: laťování


     
obr. 6 a 7: polovina střechy hotová   obr. 8: měření


                                          
obr. 9: kontrolní měření vzdálenosti mezi 2 latěmi     obr. 10: spodní lať


        
obr. 11 a 12: spojování latí   obr. 13: přitloukání větrací mřížky   obr. 14: zkušební řada


26.11.2009 17:54:45 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

3 komentářů:
  • 25.10. 19:37, lllll

    To je asi rozumná střecha , jelikož mi například latě nespojujeme mezi krováky , jako je to na obrázku ale 99,9 lidí ji nastavuje na krováku.

  • 01.12. 07:15, Alena

    Zdravíčko! Nepodbíjeli jsme celou střechu, pouze přesahy. Do podrobna je to popsáno 2 články zpět: http://stavimedum.txt.cz/clanky/79562/podbiti-strechy

  • 30.11. 14:15, Milan Staněk

    Zdravím, jestli se mohu vrátit k podbití střechy, to jste nedělali po celé ploše ?


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se