Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Pokládka střešní krytiny


     Nebýt toho, že již měsíc čekáme na doobjednané střešní prvky Mediterrán (kdyby to neměli popsaný jako tataři, zvládla bych to objednat hned s první dodávkou), měli bysme již nyní střechu kompletně hotovou. Měla jsem trošku zmatky v těch střešních lávkách, stupačkách a lemu u komínu a tak jsem si řekla: „Zajdu do stavebnin, tam si to omrknu a rovnou koupím.“ V našem okolí jsem našla stavebniny, které nabízejí tuto značku, ovšem po prvním dotazu na prodavačku jsem si připadala jak 20 let zpátky. Samé nemáme, nemáme, nemáme. Můžu vám říct, že v obchodě jsme nakonec nekoupili ani plastové zakončení hřebene za asi 25 korun! Asi by jim ta jedna lávka na skladě zabrala strašnou spoustu místa. Grr! Nakonec mi nabídla, že mi to laskavě objednají. Tak jsem řekla: „Děkuju.“ (objednat si to totiž můžu sama a bez vaší marže) a „Nashledanou.“ Hlavně, že lidi neustále nadávaj na komunisty – jak nikde nic nebylo. A to je pořád – když sháníte něco konkrétního, obyčejně to nemaj. Přitom je všude tolik věcí.


     No nic. Pokládka střešní krytiny a instalace 4 střešních oken nám zatím zabrala 5 dní. Tabák se začal vzpouzet sám ve středu 25.11. Odpoledne po práci s ním Míra zabudoval první střešní okno. Hned druhý den ve čtvrtek si vybral Míra den dovolené a přijel mu na pomoc. Stihla se udělat druhá třetina první poloviny střechy (takže vlastně druhá šestina celkové plochy střechy :-D) Pokračovalo se opět v neděli 29.11. To už jsme byli 4 a snažili jsme se dotáhnou první polovinu do konce. Při usazení koncové tašky jsme ovšem s hrůzou zjistili, že dřevěná krycí lišta podbití se nám tam stejně nevejde zasunout a to jsme upustili od původních 2,5 cm prken a koupily 1,8 cm palubky, které Míra v práci ještě o 2 mm zhobloval. Nic platné a my jsme přišli na to, kde udělali soudruzi (tedy my osobně) chybu.


     Při vyměřování podbití jsme sice ubrali na každé straně 3 cm pro prkno, ovšem odečetli jsme je z vnějšího rozměru střechy, nikoli vnitřního, tzn. že jsme vůbec nepočítali s tloušťkou stěny koncových tašek. Blbci, no. Až to budeme dělat příště, tak už budeme vědět :-) Řešení bude asi to, že na jedné štítové straně budou palubky zasunuty pod koncové tašky, na druhé straně bude krycí lišta zároveň s přesahem koncových tašek. Nedá se nic dělat. Zas taková katastrofa to myslím není.


     Pokládkou tašek na druhé polovině střechy jsme pokračovali opět druhý den, tedy v pondělí 30.11. To jsem si zase vzala dovolenou já. Ráno jsem si přivstala a pár tašek si předvrtala (k latím je totiž vrtáme nikoli přitloukáme). Také bylo nutné navozit tašky kolečkem, jelikož palety jsou složeny přesně na druhé straně domu. No, měla jsem to zkrátka těžší než Míra ;-) Společně s Tabákem jsme za ten den stihli celou polovinu poloviny střechy! a to se ještě navíc oproti předchozím dnům přidělával lať hřebene, větrací pás hřebene a hřebenáče. Míra tvrdí, že to bylo absencí střešního okna v této části střechy, jenže tu vykompenzovala nutnost smontování střešních latí, které jsme jaksi nestihli dopředu udělat (Míra si totiž zapomněl koupit šrouby, ale psst!) a jak se ukázalo ve čtvrtek, kdy práce pokračovali, montáží okna to nebylo. Já si spíš myslím, že chlapi toho víc nakouřili a nakecali. Holt, chyběla ženská důslednost. Ve čtvrtek (3.12.) Tabák totiž montoval poslední střešní okno a navíc ještě střešní výlez u komína a udělali jsme také téměř polovinu. No, a jelikož jsme ještě neměli k dispozici ty střešní doplňky, skončili jsme tím, že jsme poslední metr střechy od shora a od kraje nechali volný, aby byl zajištěn přístup pro montáž lávky a lemu okolo komína.


     O víkendu jsme pak alespoň poklidili ten neskutečný nepořádek a tak je vše připraveno pro rozkreslení vnitřních rozvodů všeho možného, což bude následovat asi tento víkend. Zbývající část střechy bude dokončena v průběhu příštího týdne.


 


A nyní něco málo k technickým detailům a k materiálům:


Volba střešní krytiny:
    
V původním projektu byla navržena lehká krytina z kanadské šindele. No, fuj! To jsem zamítla s tím, že chci na střechu betonovou tašku. Původně jsme počítali s krytinou Bramac, ovšem asi před půl rokem mi známý, co vlastní stavební firmu a dělají i střechy řekl, že oni sami přešli na betonovou střešní krytinu Mediterrán ze Slovenska. Kvalita prý stejná, ovšem cena! Nikoli 34,- Kč/ks základní tašky (bráno z katalogu Bramac 2008), ale pouze 16,- Kč. Prý s tím nejsou žádné problémy. Na to jsem samozřejmě slyšela a tak máme na střeše opravdu krytinu Mediterrán ze Slovenska. Není sice za 16,- Kč/ks, ale za 18,- a to proto, že jsme chtěli barvu antracit, kterou v nejlevnější řadě Standard Mediterrán nenabízí a tak jsme sáhli po druhé nejlevnější řadě Danubia. Do jednoho m2 je třeba 10 ks, m2 střechy nás tudíž stál 180,- Kč. Je to o nějakých 20-30 % méně než-li u ostatních výrobců obdobných krytin. Jinak co se týče cen, doporučuji sledovat slevy a akce na internetu – hodně se to mění a určitě se dají sehnat výhodně i pálené krytiny. Mediterrán má ale krásnou vlnu a oba jsme velice velice spokojeni a rádi, že jsme se takto rozhodli. Škoda té šílené prodlevy ve druhé dodávce. Barvu antracit jsme volili hned z několika důvodů; 1) hodí se ke každé fasádě, 2) na rozdíl od červených tašek nezískává patinu, takže vypadá dlouho pěkně, 3) osobně vůbec nechápu, jak si někdo může dát na střechu třeba tu hroznou vínovou až fialovou tašku – být na úřadu hlavního architekta, tak to zakážu vyrábět. Ale je to opět záležitostí vkusu (nebo spíše Českého nevkusu).
    
Co se týče praskání tašek – těch bylo na celou střechu (190 m2) cca 6 ks. Jednu jsem svojí nešikovností rozbila já, jednu Míra a jednu Tabák. Jedna taška byla poškozená vidlemi při vykládce materiálu, jedna pravděpodobně při balení zásilky. Celkem jich bylo tedy poškozeno cca 12 ks (z asi 1850 ks) – to je slušná bilance. Nutno říci, že u střešních oken bylo nutno tašky řezat a kromě jedné se tak využili všechny ty poškozené kusy! Když si jenom vzpomenu kolik Bramacu ze stříšky rodičů jsme vyvozili na cestu. Tím nechci říci, že Bramac praská! V tomto směru určitě záleží také na pokrývačích, jak s krytinou zacházejí. Takže tolik asi k střešní krytině.


 


Střešní okna:
     Pro střešní okna jsme se rozhodli, abychom v podkroví měli více světla. Samozřejmě. Okna jsme chtěli 4 – po jednom do 3 plánovaných pokojů a jedno na osvětlení chodby a schodiště. Pouze koupelna v patře bude bez přidaného střešního okna.
     Nejprve bylo potřeba zjistit požadovaný rozměr okna. Ten se určuje podle sklonu střechy a obecně platí, čím menší sklon, tím větší okno. To je dobré vědět. Tuto informaci jsem si nevycucala z prstu, ale vyčetla z letáku Českého výrobce oken Langer (odkaz). Podle vzdáleností krokví a sklonu střechy jsme tedy potřebovali okna o rozměrech 78 x 140 cm.
     Asi 3 známý mi doporučovali Polská okna Fakro, že prý jsou levnější než Velux a stejně kvalitní. No, abych vám řekla pravdu, zjistila jsem, že Fakro, Velux, Vekra i Roto jsou všichni drahý jako prase a tak jsem nakonec na internetu objevila střešní okna Dachstar výrobce Okpol. Jsou z Polska ano, ale za hubičku. Vč. lemování stálo jedno okno nějakých 5 200 korun. Mají 4 polohy – zavřeno, 2x mikroventilace a otevřeno. Co víc si přát? Dalším hlavním kritériem pro koupi byla hodnota prostupu tepla U, která je stejná jako u ostatních výrobců obdobných řad oken, tedy 1,1. Osobně jsem si myslela, že jsem koupila nějaké „no name“ okna, ale záhy jsem se při jistém hovoru od kolegy z práce dozvěděla, že jeho známý je má někde v Krkonoších (tedy na vele horách) a že jsou to dobrá okna a všechno v poho. Tak vidíte. Jak se říká: „Kdo se bojí – sere v síni.“ Instalace proběhla celkem bez problémů, teprve čas ukáže příp. nedostatky. Zatím se ovšem jeví vše OK.


 


     Tak, tímto jsem se vyčerpala. Pokud by někoho zajímalo něco více, nechť se nebojí zeptat.


 


        
obr. 1: první den   obr. 2-4: instalace střešního okna


        
obr. 5-7: detail zakončení podbití   obr. 8: V strana hotová


        
obr. 9: bližší pohled   obr. 10: střešní okno   obr. 11: Z strana střechy   obr. 12: bližší pohled


     
obr. 13-15: podkroví (pohled od SZ, SV a JZ)


07.12.2009 17:40:09 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

3 komentářů:
  • 17.04. 18:25, Aleš

    Uff, co je to na tom obrázku č. 1? Latě spojené mezi krokvemi jakýmisi podkladky tak to je mazec. Krytina je těžká počítejte se zátěží sněhu, takže vždy přibíjení na krokvi. Na okapní hraně vám chybí plastové doplňky proti hmyzu a ptákům, určitě by to tam mělo být. Okna máte doležená hezky. Gratuluji k odvaze to udělat sami :-).

  • 29.12. 14:23, Ája

    Dobrý den, okna jsem sháněla přes internet. Fakro, Roto, Velux a další byly prostě drazí. Je docela možné, že existují další výrobci s přijatelnými cenami. Klidně můžete uvést typ a osobní zkušenost. O tom celý tento blog vlastně - dávat rady, kde ušetřit při stavbě RD. My máme rozměr 78 x 140 - takže tím je možná daný rozdíl v té ceně. Jo, ještě bych měla jeden takový typ k tomuto tématu - poptat se v obchodě nebo kouknout na internet, zda nemají slevy na řady oken z předchozího roku. Tenhle typ nám dal jeden známý, ovšem ve chvíli, kdy už jsme měli okna koupená. Za jedno okno tak můžete dát i pouhých 1500,- Kč. Je to stejné jako s kolama a podobně. Prostě výrobce nabízí novou řadu oken a ty staré se doprodávají za akční ceny...

  • 28.12. 07:58, Miro

    Dobrý den,nevím kde jste sháněla Fakra,ja mám okna 80x120 i s lemováním za 4900kč z české firmy.


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se