Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Vchodové dveře a doplňující práce


     Na víkend jsme měli naplánovány další práce, které nám trochu zkomplikoval příval sněhu, ale nakonec jsme vše zvládli podle plánu.


     V sobotu (9.1.2010) ráno jsme se nejprve odhrabali od domu a s autem dosáňkovali do města (bydlíme ve velkém kopci), abychom se následně snažili dohrabat ke garáži (v dalším velkém kopci), kde jsme měli uskladněné staré vchodové dveře. To se nám nakonec nepodařilo a tak jsme museli ke garáži dojít hezky po svých, pěkně ve 30-ti číslech sněhu, vyložit a naložit věci a frčet na stavbu. Cestou jsme si ještě vyzvedli potřebné náčiní u kamaráda, koupili kotvy na dveře a opatrně doklouzali až k baráčku.


     Zde jsme se opět nejprve proházeli místy až 40cm návějemi sněhu a vyložili náklad. Míra s tátou nejprve usadili vchodové dveře, aby se dal dům zamykat a byli jsme více chráněni před nepříznivými povětrnostními vlivy. Počasí bylo kruté a Mírovi značně klesla pracovní morálka, takže 3x denně musím reagovat na slova o nepřízni počasí, sněhu a zimě. Jo, jo, je to zlý, ale sníh může být na horách klidně až do května a brát ohledy na rozmary počasí - to bychom toho moc nestihli. Co mě potěšilo, že díky velkému sklonu střechy (45 °) se na ní nedrží tolik sněhu jako třeba u sousedů, kteří mají sklon střechy podstatně menší.


     Mezitím, co chlapi dělali na dveřích jsem já igelity zakryla okna v domě proti prachu a dalšímu nepořádku, co se na stavbě ještě vyskytne a připravila prkna na podlahu půdy. Pobitím kleštin totiž v domě vznikne další „patro“ a další úložný prostor 52,5 m2 i s pochůznou výškou! Zároveň se tak usnadní další práce na domě jako třeba zateplení krovu, zavěšení bojlerů na štít, lepší přístup ke střešnímu výlezu pro údržbu komína či antény. Původně jsme chtěli koupit obyčejná 2,5 cm prkna, která jsme dávali již na podlahu v podkroví, ovšem paní na pile nás vyvedla z omylu – vzdálenost kleštin je totiž 90 cm (okolo komína i více) a obyčejná prkna by se prohýbala a nevynesla by prakticky sebemenší zátěž. Nabídla nám tedy vysušená, zbroušená a ošetřená prkna na podlahy s perem a drážkou o tloušťce 2,8 cm, která se běžně dávají jako podlaha na chalupy. Ovšem jejich cena je 260,- Kč/m2, takže celkem nějakých 14 tisíc a s tím jsme trošku nepočítali. Za ty prachy to nakonec bude nejlepší podlaha v celém baráku, ale co se dá dělat. Podlahu tak budeme dělat postupně, jak budou penízky. Abychom ještě zvýšili nosnost, podepřeme někdy v budoucnu kleštiny dřevěnými trámky, protože jak říká můj táta: „Ženská naležato a dřevo nastojato vydrží všechno.“.


     S tátou jsme tedy začali nabíjet prkna a Míra zatím venku zaříznul přesahující difúzní fólii přes střechu a natloukl ochranný pás proti ptákům. Nestihl toho příliš – máme té práce na baráku pořád nějak moc, brzy se stmívá a špatný počasí tomu taky nijak nepomáhá.


              
obr. 1 a 2: provizorní vchodové dveře     obr. 3: ochranná mřížka proti ptákům


11.01.2010 16:01:29 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se