Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Vodařina, izolace, přípravy na omítky

Uplynulý víkend (27. a 28.3.2010) nám práci trošku zkomplikoval naplánovaný koncert spojený s oslavou narozenin, ale jedeme pořád dál v nastartovaném tempu...


 


Tlaková zkouška, oprava vodovodu
     V týdnu jsme byli domluveni s Milanem, který nám dělal rozvody topení a k jeho předmětu podnikání patří i vodařina, že nám udělá tlakovou zkoušku. Celý vtip prý spočívá v tom, že na vodovod se umístí měřidlo (manometr), systém se napustí vodou z hlavního řadu, tj. natlakuje a následně se přívod vody uzavře hlavním uzávěrem vody v domě. Nejdříve se odečte počáteční hodnota (v našem případě 5 atm) a 2 dny se nechá systém natlakovaný. Pokud je vodovod správně proveden, po dvou dnech by mělo měřidlo ukazovat stále stejnou hodnotu.
     Hned v prvopočátku Milan odhalil další nedostatek a sice netěsnost na přívodu k umyvadlu v koupelně a tak jsme o víkendu provedli ještě jednu opravu a systém pak opět prověřili výše uvedenou metodou.


Příprava na podlahu
     Betonování podlahy bude zřejmě poslední největší oříšek na stavbě. Dlouho jsme bádali nad tím, jak celou akci vlastně provedeme a ještě nyní stále převládají obavy, aby vše klaplo tak jak má. Celkově bude potřeba asi 8 kubíků betonu a tak budeme mít co dělat. Původně jsme mysleli, že podlahu vybetonujeme hned jak budou hotové rozvody, aby náhodou nedošlo k jejich poškození, jenže počasí nám zatím nepřeje, z pozemku je bahniště a automix by se k domu asi vůbec nedostal. Rozhodli jsme se tedy přesunout tuto fázi a začít pracovat na vnitřních omítkách.
     Teď v čem je vlastně ten fígl a proč si připravujeme podlahu už nyní. Stavba (tvárnice) byla založena na beton, který tvořil vyrovnávací vrstvu. Výsledkem je, že veškeré spáry mezi jednotlivými řadami tvárnic jsou vodorovné. Druhá spára, tj. spára nad první tvárnicí zároveň tvoří výšku budoucí podlahy. Abychom si mohli začít dělat omítky a zároveň si nepřidělávali další práci, proběhli již tento víkend nezbytné přípravy. Kdybychom totiž natáhli omítky, tuto niveletu bychom tím ztratili.
     Míra si v práci nechal nařezat 4m železné „elko“ na cca 20cm dílky, které jsou zároveň ve středu provrtány. Tyto vingle si připevnil na zeď ve shodném rozpětí a zároveň 3 cm pod úroveň budoucí podlahy. Mezi 2 protilehlé stěny se při vlastním betonování umístí rozpora tvořená železnou trubkou (zbývající 3 cm), opatřená navařeným kolíčkem, který přesně zapadne do otvorů na zdi. Podle těchto rozpor se pak bude podlaha stahovat. Více k tomu napíši při této etapě - momentálně bylo účelem pouze stanovit si etalon, abychom mohli pokračovat v další práci.


Izolace stropu v 1. np
     S tím ukončením izolace jsem se minule poněkud unáhlila. Ještě zbývá dořešit strop v podkroví domu. Když jsem měřila hloubku mezi kleštinami a podlahou na půdě (hanbalce), vyšlo mi cca 13 cm a tak jsem chtěla zakoupit minerální izolaci odpovídající tloušťky. O víkendu mi to nicméně nedalo a zkusila jsem do tohoto prostoru vložit kousek zbylé izolace 16 cm. Zjistila jsem, že i sem se mi 16cm izolace vejde a tak jsem zdělala těch zbývajících 6 balíků, co mi posledně zůstalo. Ještě chybí asi třetina a tak dokoupím ještě tak 4 balíky a až bude zase trocha času, dokončím to. Začíná se oteplovat a tak nás konkrétně tato fáze příliš nebolí, i když práce je to hrozná a nejlepší by bylo mít to z krku (ne za krkem). Nicméně ta pata nás teď tlačí někde jinde.


Zamaltování rozvodů topení a kanalizace
     O víkendu táta omítal na vedlejším domě přístavek a zbylo mu trochu malty. Tu jsme použili na zaházení rozvodů topení a kanalizace. Další nezbytný krok před započetím omítek. Po vyhodnocení tlakové zkoušky budeme pokračovat tím samým u rozvodů vody. Pevně věřím, že se s tím popereme v týdnu a o víkendu bychom tedy zahájili ty zmiňované omítky.


    
obr. 1 - 2: izolace stropu v podkrovíobr. 3: příprava na podlahu


              
obr. 4 -7: zamaltování rozvodů


01.04.2010 19:20:47 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se