Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Vnitřní omítky

     V pátek Míra s taťkou začali práce na vnitřních omítkách. Původně jsme odhadovali, že za víkend chlapi stačí polovinu domu a nakoupili jsme odpovídající množství materiálu dle propočtů, tj. 20 pytlů lepidla a 2 balíky perlinky. Jenže práce šla tak rychle, že v pondělí jsme museli dokoupit ještě další 2 balíky perlinky. Na internetu jsem se dočetla, že na 1 m2 omítek je třeba 6 kg materiálu a z toho jsem tedy vycházela. Skutečnost ovšem byla mnohem příznivější, takže těch 20 pytlů lepidla stačilo na dům celý (zatím spotřebováno 19). Lepidlo navíc bylo právě v akci a tak jsme ušetřili další peníze. V rozpočtu bylo vyhrazeno 15 tisíc, nakonec nás vnitřní omítky vyšly na 4 tisíce!


     Protože tvárnice suchého zdění jsou přesné, stačí vám k omítnutí tenkovrstvé stěrkové omítky z jakéhokoli cementového lepidla. Nám se osvědčili veškeré suché maltové směsi firmy KVK. Na vnitřní omítky bylo tedy použito cementové lepidlo KVK standard kleber. Chlapi začali v pátek v 5 hodin večer a za 3 hodiny už měli polovinu obývacího pokoje hotovou.


     Chvíli jsme ještě uvažovali, že bychom dělali omítky sádrové. Výhodou je, že nemusíte dělat štuky, tj. finišovací omítku, ovšem vzhledem k tomu, že na stavbě se bude ještě dále pracovat, mohlo by se klidně stát, že finišovací vrstva by se stejně musela dělat, protože by ta původní byla zničená. Takže my štuky necháváme až na konec. Výhoda sádrových omítek se tím pádem maže. Před natahováním sádrových omítek si musíte udělat vyrovnávací pasy, stejně jako u omítek klasických cemento-vápenných, což nejvíce zdržuje (zkušenost z renovace starého domu a z domu rodičů). Mno a co nakonec hlavně rozhodlo bylo, že s cementovými omítkami narozdíl od těch sádrových již máme zkušenosti z rekonstrukce stávajícího bydliště, takže proč měnit osvědčenou technologii. Když jsme pak zjistili, jak to odsejpá, jenom jsme si tleskali. Další plus je bezesporu to, že armovací mřížka celou stavbu ještě spojí, takže při sedání by nemělo dojít k praskání.


     Pracovní postup byl následující: V kalfasu se pomocí vrtačky a míchadla rozmíchal vždy jeden pytel lepidla a na zeď se natahovákem nanesla první vrstva. Do této vrstvy se vložila perlinka (armovací mřížka). Jednotlivé pruhy perlinky se přes sebe překládají o cca 10 cm. Tímto způsobem se připravilo cca 8 m zdi. Poté práce pokračovali opět na začátku, kdy se přes perlinku přetáhla další vrstva lepidla a zahladila do roviny. Stavební otvory (okna, dveře), zásuvky a další prvky se do mřížky vyřízli pomocí perořízku. Takže žádná velká věda.obr. 1: Muf ještě něco sádruje


     
obr. 2 a 3: Toto se stihlo za 3 hodinyobr. 4: Taťka dělá první vrstvu, Míra vkládá perlinku


  
obr. 5: Druhá vrstva   obr. 6: S perlinkou  


  
obr. 7 a 8: hotový obývák s kuchyní


     
obr. 9: Druhá polovina přízemí   obr. 10: Chýlíme se ke konci   obr. 11: Poslední stěna


08.04.2010 20:15:06 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se