Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Betonová podlaha


     Betonování podlahy jsme si nakonec rozvrhli do dvou dnů (úterý 27.4. a pátek 30.4.2010). První den polovina domu, další termín druhá polovina. První den se na stavbě pohybovalo 5 lidí (Míra, 2 kolegové z práce, táta a strejda Pepa – vyučený zedník), druhý den 4 a sice Já, Míra, táta a Pepa.


     Abychom nemuseli použít armovací síť, volili jsme beton (tzn. s příměsí kamene). Nejprve na doporučení první betonárky B20 s netříděným kamenem, ovšem při samotném betonování se kámen v „Bé dvacítce“ ukázal jako zbytečně velký a hůře opracovatelný a tak se na druhý pokus použil tříděný kámen 4-8 mm. Každopádně obě strany dopadly si myslíme dobře. Betonovou podlahu jsme chtěli udělat tzv. „na čisto“, tzn. pokud možno co nejrovnější, abychom nemuseli následně ještě použít nivelační hmotu. Po zkouknutí výsledku se domníváme, že 3mm mirelon pod plovoucí podlahu bude opravdu stačit na vyrovnání těch drobných hrbolků vzniklých při hlazení betonu natahovákem.


     Podlaha v domě se rozvrhla do několika sektorů, které se postupně betonovali. Nakonec se ponechal sektor, který umožňoval „únik“ mimo vyrovnanou čerstvě vybetonovanou plochu. Na protilehlé ocelové patky připevněné na stěny a vyrovnané do roviny se položili 2 ocelové trubky. Podle těchto trubek se vrstva betonu nahrubo stáhla 3m hliníkovou latí. Následně se přistoupilo k zahlazení pomocí natahováku. Když bylo pole hotovo, ocelové trubky se vyjmuly a přesunuly dále. Šlápoty a rýhy po trubkách se následně zahladily do roviny se zbytkem podlahy. Tento způsob nám z navrhovaných variant připadal nejlepší a celkem se osvědčil.


     Výsledkem celého snažení je poměrně rovná podlaha. Obě části se podařilo plynule spojit. Totéž v případě tvárnic u balkónových dveří, které tak s podlahou tvoří shodnou niveletu a plovoucí podlaha se tak bude moci položit po celé ploše bez potřeby přechodových lišt. Vyšlo to přesně tak, jak jsme si naplánovali.


     Na závěr třeba zmínit, že betonování podlahy nám přineslo nejednu krušnou chvíli, tak třeba, když přijel první mix a na pozemku mu došel vzduch, takže na autě téměř nic nefungovalo. Řidič nemohl vyřadit, mix nemohl vyprázdnit a také mu nebrzdily brzdy. Jednu chvíli to vypadalo, že se podívá k rodičům do obýváku. Druhou várku jsme nechali přivést od jiné firmy. V tomto případě se nám podařilo pochroumat rám jednoho z oken. Nyní zvažujeme, zda-li škodu řešit prostřednictvím pojišťovny, či na vlastní náklady. Každopádně to nejhorší máme za sebou a pomalu se chystáme na sádrokartony.


         
obr. 1: Trubky podle kterých se bude stahovat
obr. 2: Detail uložení
obr. 3: Pereme to tam pod tlakem


         
obr. 4 a 5: Rozvoz betonu        obr. 6: Rozprostření betonu


         
obr. 7: Tímto bylo zaklíněno auto :-( Co chýbalo...
obr. 8: První polovina po vytvrdnutí
obr. 9: Je to v normě


         
obr. 10: Druhá polovina po vytvrdnutí
obr. 11: Napojení mezi první a druhou polovinou domu
obr. 12: Napojení u balkónovek


03.05.2010 16:23:07 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se