Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Příčky - konstrukce


     Ve středu a ve čtvrtek (5. a 6.5.2010) jsme zrealizovali konstrukce pro sádrokartonové příčky. Sádrokartony jsme upřednostnili před příčkami vyzdívanými. Na rozdíl od většiny lidí totiž práci se sádrokartonem preferujeme – je to čisté, rychlé a když potřebujete od práce z nějakého důvodu odejít, stačí odložit vrtačku. Odpadá totiž fáze umývání nářadí. Jelikož se sádrokartonem pracujeme již potřetí, stává se z toho pro nás taková malá rutina.
     V týdnu Míra spočítal potřebný materiál, který jsme následně koupili a odvezli na stavbu. Sádrokartony doporučujeme zásadně nakupovat ve specializovaných prodejnách, nikoli v hobby supermarketech typu OBI. Ceny jsou výrazně odlišné, zvláště u profilů a doplňků k nim. Vlastní sádrokartonové desky doporučujeme neskladovat na stavbě, ale zakoupit, až budete mít hotové konstrukce. Rády totiž do sebe tahají vlhkost a pak se lámou nebo prohýbají.
     Dvě příčky a sice mezi chodbou a koupelnou a chodbou a kotelnou budou o šířce 10 cm, další příčka mezi kotelnou a pokojem bude šíře 15 cm. Do příčky byla totiž umístěna odpadní roura na odvedení vody z expanzky nebo kdyby bylo za potřebí vypustit topení apod. Odpad není ovšem sveden do kanalizace nýbrž ven, kde bude vykopána zasakovací jímka vysypaná štěrkem. Nepředpokládáme totiž žádné velké objemy vody. Abych byla přesná, konstrukce budou jednoduché s dvojitým opláštěním (2 vrstvy desek).


Přehled použitých profilů:
UW profil - podlaha a strop
     Tyto vodicí profily se opatří samolepicí páskou omezující přenos hluku a následně se přimontují k podlaze a stropu v místě požadované příčky, kterou si předem důkladně odměříte pomocí metru a úhloměru. Do betonu použijte hmoždinky a vruty, do dřeva stačí samovrtné černé šrouby do sádrokartonu. Spodní a vrchní díl zkontrolujete pomocí hliníkové latě a vodováhy. Pokud máte v příčce naprojektovány mezipokojové dveře, je třeba s nimi počítat již v této fázi. Dveře si proto odměřte a v těchto místech vynechejte spodní CW profil.
     Protože nám 2 příčky vyšli u stropu mimo fošnu a vrchní UW profil by tak nebylo do čeho připevnit, pomocí 2 UD profilů a jednoho CW profilu jsme kolmo k příčce vytvořili takovou rozpěru, ke které se příčka uchytila (viz foto 8).


CW profil – stojny
     Stojny se vkládají mezi UW profily v požadovaných odstupech daných rozměrem sádrokartonových desek. Pozor, každý výrobce má rozměr desek jiný! Dopředu si proto zjistěte, jaký je rozměr vámi preferovaných desek a podle toho postupujte. Dva krajní CW profily opět opatříte samolepicí páskou proti přenosu hluku a vibrací a připevníte ke stěně. Pokud budou v příčce umístěny interiérové dveře, musí být stavební otvor přesně vymezen dvěma těmito profily. Ty se následně kvůli zpevnění ještě každý opatří jedním UW profilem (viz foto 5). Další stojny rozměříte tak, aby spoj dvou desek vycházek vždy na stojnu a obě na sebe navazující desky mohli být ke stojně připevněny (takže jedna do poloviny a druhá od poloviny dál). V případě stavebních otvorů se následně deska vyřízne do požadovaného tvaru. Postupujete od jedné stěny ke druhé, pokud příčka nebude vycházet na celé desky, není nic jednoduššího než desku zaříznout na požadovaný doměrek. Když máte profily nastavené, připevníte je takovými malými stříbrnými samovrtnými šroubky. Horní rozměr stavebního otvoru (u dveří) nastavíte umístěním rozpory z UW profilu v požadované výšce. Prostor nade dveřmi pak doplníte doměrkem z CW profilu tak, aby se k němu opět dali upevnit sádrokartonové desky (viz foto 6 a 7). Prostě, jako kdyby tam ty dveře nebyly.


Snad je to alespoň trochu srozumitelné...


Na závěr:
Tady je odkaz na stránku s orientačním popisem jednotlivých profilů: ODKAZ
Sádrokartonových konstrukcí je několik typů a tak připojuji odkaz na jeden manuál: ODKAZ
Jeden stručný obrázkový návod od OBI: ODKAZ


 


         
obr. 1: Příčky - kotelna a pokoj
obr. 2: Příčka - koupelna
obr. 3: Umístění rozvodů v příčkách


          
obr. 4: Hlavní uzávěr vody
obr. 5: Vyztužení okolo dveří pomocí UW profilu
obr. 6: Nade dveřmi


         
obr. 7: Nade dveřmi
obr. 8: Upevnění ke stropu
obr. 9: Odpadní roura v příčce


10.05.2010 20:53:17 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se