Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Sádrokartonové příčky a stropy


     Začátkem minulého týdne jsme zahájili práce se sádrokartony. Začali jsme koupelnou a pokojem. Nejprve jsem na konstrukce nalepila samolepicí pásku, která sloužila k fixování parotěsné fólie před namontováním sádrokartonových desek. Parotěsná fólie má chránit jednak tepelnou izolaci ve stropě a v našem případě rovněž dřevěnou konstrukci stropu proti průniku vlhkosti. Protože v koupelně se dá předpokládat vznik vyšší vlhkosti, opatřili jsme parozábranou i příčku mezi koupelnou a chodbou. Jednotlivé pruhy parozábrany se přes sebe překládají dle vyznačených linek. Je to obdobné jako u difúzní fólie nebo podlahové fólie. Proti průniku vlhkosti se tyto spoje následně přelepí speciální páskou. Do koupelny jsme zvolili zelené sádrokartonové desky do vlhka, do všech ostatních místností červené protipožární. Obé mají rozměr 12 mm. Stopy jsou tvořeny jednou vrstvou desek, na příčky byl použit dvojitý záklop s tím, že obě vrstvy se na sebe montují na vazbu.


      Začali jsme montáží stropních desek. K tomu můžeme vřele doporučit zakoupení teleskopických tyčí k přidržení desky u stropu. Zakoupíte je v každém hobby supermarketu a práce se tím výrazně usnadní. Desky se montují tak, aby kratší strana (bez zámku) byla fixována do profilu. Delší strana má zámek. Desky se k sobě kladou tímto zámkem a následně se zpevní samolepicí skelnou mřížkou a přetmelí sádrou. To u kratších stran desek nelze provést a proto musí být fixovány pevně k profilu.


     Když byl strop hotov, přistoupilo se k montáži sádrokartonů na příčky. Opačné pořadí nebylo možné – kdybychom začali montovat nejprve příčky, neměli bychom následně do čeho fixovat stropní desku, jelikož celá šířka UD profilu na příčkové stěně by byla překryta deskami tvořícími zeď příčky. Výrobci desek doporučují u podlahy dodržení dilatační spáry. K tomu jsme využili jednoho odřezku desky, na který se deska vždy před montáží položila a po zašroubování se tento odřezek odejmul. Před montáží druhé vrstvy desek se ještě ta první vrstva přesádrovala, aby se zpevnila. Brousit není potřeba.


     V neděli (23.5.2010.) jsme ještě dokončili poslední konstrukci ve vstupní chodbě, takže výše uvedeným způsobem budeme pokračovat v celém přízemí domu. Následovat bude tmelení, sádrování a broušení, čímž by měli být práce se sádrokartony hotové. Dosti často na obdobných stránkách čtu, že práce se sádrokartony byly ty nejhorší. My tento názor tedy rozhodně nesdílíme a na sádráče jsme se těšili.


         
obr. 1: Samolepicí páska   obr. 2: Lepení pásky   obr. 3: Parotěsná fólie


         
obr. 4 - 6: Parotěsná fólie


         
obr. 7: Stříbrná lepicí páska   obr. 8: Pohled na koupelnu   obr. 9: Montáž stropních desek


         
obr. 10: Montáž stropních desek   obr. 11: Hotový strop v koupelně   obr. 12: Montáž stěny


         
obr. 13: Hotová stěna v koupelně   obr. 14: Detail vrstev   obr. 15: Hotový strop v pokoji


         
obr. 16: Detail dilatační spáry   obr. 17 a 18: Sádrování první vrstvy


    
obr. 19: Hotová stěna v pokoji   obr. 20: Detail vrstev


24.05.2010 08:55:20 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

2 komentářů:
  • 20.09. 09:38, Ája

    My jsme fólii nařízli, kabel protáhli a oblepili speciální páskou. Je to stejná páska, kterou se slepují jednotlivé díli parozábrany k sobě. Nevím, zda-li je to postup správný, ale bylo to na doporučení prodejce.

  • 17.09. 11:09, bukowski

    zdravim zajimalo by me jak date do stropu napr bodovky nebo odsavani aniz by jste porusili parozabranu. dik za odpoved


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se