Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Interiérové dveře


Po menší odmlce opět zpět...


     V neděli 26.9.2010 jsme se konečně dostali k tomu, abychom osadili mezipokojové dveře. Počáteční nadšení bohužel brzy vystřídalo zklamání. Ale abych začla od začátku...
     Dlouho jsem zvažovala, kterou značku, barvu a typ dveří zvolit. Prvotní selekcí připadali v úvahu cca 4 výrobci (Sapeli, Massonite, Porta Doors a http://www.nejlevnejsidvere.cz). Dlouho jsem byla přesvědčená o dveřích Massonite, avšak po prohlédnutí katalogu Sapeli jsem si usmyslela, že pokoje v podkroví domu budou koncipovány jako kajuty a je nezbytné je osadit dveřmi Sapeli Marine. Sapeli má vůbec největší výběr typů a dekorů – to se jim musí přiznat. Kvůli jednotnosti interiéru jsem tedy definitivně rozhodla pro dveře Sapeli. Dekor dveří byl další oříšek – nechtěla jsem ani nic tmavého, ani nic světlého a už vůbec ne módní odstíny typu „třešeň“, která je do červena a k nábytku by se absolutně nehodila. Nakonec jsem objednala dekor „olše“, kterou jsem původně vůbec nechtěla (moje fobie z lamina kancelářského vybavení), ale nyní musím zkonstatovat, že to byla asi ta nejlepší volba. Hodí se jak k podlaze, tak k nábytku (třeba v skříňka koupelně a jídelní stůl mají naprosto identický odstín) a tak v tomto směru nakonec naprostá spokojenost. Totéž se ovšem nedá říci o řemeslném provedení dveří...
     ...Vnitřní dveře jsme chtěli koncipovat v podobném duchu, jako dveře vchodové a balkónové, tedy s vnitřní mřížkou. Nějaká moderna typu plné dveře nebo jednoduché prosklené nepřipadala v úvahu. A to byl možná celý kámen úrazu. Už je mi jasné, proč jsou v dnešní době plné dveře tak proklamované – je to nejjednodušší na výrobu. Dalším kritériem byla cena a tak jsme se rozhodli pro dveře Sapeli Exklusiv (fólie). 
     Nejprve jsme s počátečními obtížemi, ale nakonec myslím celkem úspěšně, osadili zárubně. Ty jsme montovali klasicky pomocí montážní pěny, takže šílená práce. Divíme se, že ještě nevymysleli nějaký lepší systém třeba na kotvy, takže by nebyl zapatlaný celý interiér, oděv a ruce od nějaký pitomý PUR pěny. Když jsme osadili první dveře (koupelna), vznikla v horním rohu škvíra, kterou se nám zaboha nepodařilo odstranit, pouze zmenšit, načež se dveře mají tendenci neustále sami zavírat, tzn. nedrží v nastavené poloze a jsou mírně nakloněné. Šaškovali jsme kolem toho a propadali panice, že jsme něco pokazili. Zárubně ve váze a ani po nekonečném štelování pantů se nám nepodařilo dosáhnout zcela uspokojivého výsledku. Řekla jsem si, že mi to samovolné zavírání v koupelně zas tak nevadí a pokračovali dál v domnění, že jsou jedny dveře možná trošičku křivé.
     Když jsme namontovali zárubně a osadili zbývající dveře, vč. rozetového kování (tentokráte se dveře dokonce sami nezavírali), podívala jsem se na výsledek z dálky a Mírovu počáteční spokojenost hned nahlodala konstatováním, že mřížka u dveří v kuchyni je křivá. Pak jsme se postupně podívali na všechny ostatní dveře a zjistili, že není křivá mřížka jenom na těch jedněch dveřích, ale na všech! Je to způsobeno tím, že jednotlivé díly mřížky jsou buď delší nebo kratší, takže rámeček dveří buď vybulují nebo naopak. Prostě typický český šlendrián. Kdyby ty dveře byly z Polska (na jejichž výrobky se v Čechách zvyklo nadávat), určitě by bylo vše v naprostém pořádku. Docela by mě zajímalo, jak probíhá výstupní kontrola výrobků Sapeli. A to jsme na dveře čekali 6 týdnů!, ačkoli dodavatel udává dodací lhůtu týdny 4. Ale dokážeme si představit jako to funguje; spousta objednávek, načež na dělníky, kteří se pravděpodobně bez dovolení nemůžou jít ani vyčůrat, jsou vyvíjeny tlaky na co nejlepší práci a v co nejkratším termínu. Jednoznačně jedno z toho musí utrpět. Že by Sapeli investovalo do výstavby dalšího závodu, aby poptávku zvládli uspokojit dříve, v lepší kvalitě a nemuseli námmimo jiné dveře vozit až z Jihlavy, tzn. přes celou republiku, je asi utopie. Vrchní manažeři by tak asi na pár let přišli o tučné odměny, že?!
     Takže v současné době probíhá vyřizování reklamace dveří, která snad proběhne úspěšně. Trošku mám obavu, že nám přijdou nové, avšak v úplně stejné kvalitě. A nebo jsme prostě měli jenom smůlu.


FOTODOKUMENTACE


14.10.2010 09:21:01 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

4 komentářů:
 • 25.01. 16:33, Ája

  To Jarek: Sapeli stojí za hovno! Zrovna minulý týden si známý stěžoval, že mu zcela nové posuvné dveře vyhodil jeho 3-letý syn. U jiných značek (Massonite) je alespoň možnost vybrat si v obchodě z několik vystavených kusů, protože dělají na sklad a ne že čekáte měsíc na to, jakou hrůzu vám přivezou. S namontováním dveří spokojoná jsem. Možná nemáme takovou rutinu (holt nejsme zvyklí dělat pouze jednu věc pořád kolem dokola), ale montáž jsme zvládli také. Rozhodně nikomu nebudu platit 15 stovek a dopravu za každé dveře!

 • 25.01. 11:04, Jarek

  Sapeli nejsou nejlepsi v CR. To ze ramecky jsou krive, vypoukle atd se najde temer u vsech vyrobcu v kategorii sapeli. Montaz neni snadna pro amatera, proto jste meli problem s penou, tak se skvirou a zaviranim dveri. Montaz vyzaduje zkusenosti a znalosti ruznych figlu :-). dodaci lhuty jsou problem temer u vsech. Ja delam montaze a kdyz nekdo po me chce montaz a dozvi se cenu tak odmitne ale po case vola ze ma problem ze nejde to a ono :-) takze se mu prodrazi a kdyz nezavola ma dvere v hroznem stavu a spatne funkci.

 • 02.11. 12:15, Ája

  To Meky: Já to vůbec nezpochybňuji. Také jsem si to myslela. Možná jsme měli pouze smůlu. Rodiče mají také Sapeli, ale údajně vyrobené v závodě kdesy v Polsku a to provedení se tedy nedá srovnávat. Je to asi série od série.

 • 31.10. 18:28, meky

  Měl jsem možnost montovat polské dveře značky Pol-skone a musím říct, že Sapeli jsou proti nim extratřída. Možná se vám to jako zákazníkovi nelíbí, ale bohužel je to tak. Podle mých zkušeností je Sapeli v česku to nejlepší...


přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se