Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Zateplení domu


Hlásím se opět po menší odmlce...
     Zateplením jsme se zabývali průběžně při řešení dalších záležitostí (napojení užitkové vody, výkop základů pro plot...) od začátku srpna do poloviny října. Delší čas, který jsme tomu věnovali, byl jednak způsoben nepřízní počasí v srpnu (proběhly nezbytné přípravy na práci, rozmíchalo se lepidlo a začalo pršet, takže zase všechno pěkně schovat, za chvíli přeháňky ustaly a tak zase pěkně všechno vyndat), poměrně velkou plochou domu (několikrát se muselo přestavovat lešení), řešením dalších prací na domě (ať už svépomocí nebo koordinace řemeslníků) a v neposlední řadě také nastupující únavou.
     V projektu jsme měli předepsanou izolaci z polystyrenu o tloušťce 7 cm. Nakonec jsme zvolili izolaci z pěnového polystyrenu s příměsí uhlíku, tedy Styrothrem plus o tloušťce 10 cm, což odpovídá běžnému polystyrenu tloušťky 12 cm. Celkový tepelný odpor našeho zdiva s tímto zateplením tedy činí 3,64 K/W (samotná tvárnice 0,64 K/W).
     Něco k samotnému technologickému postupu. Ráda bych napsala, že jsme postupovali dle všeobecných instrukcí, které lze získat buď od výrobců nebo z internetu. Jenže zejména v jednom zásadním bodu – založení soklové lišty a zateplení spodní části stavby soklovým polystyrenem – je popsáno buď odlišně, nebo tomuto není pozornost věnována vůbec. Ze všech variant a po sledování práce na zateplení jiných staveb (které jsou opět značně rozdílné a mnohdy se chybuje i u profi firem) jsme se tedy nakonec skutečně rozhodli spodní část stavby zateplit soklovým polystyrenem. Soklový polystyren je odolnější proti mechanickému poškození a nenasákavý. Je vhodný i do styku se zeminou, tedy do podzemní část stavby (např. zateplení sklepů). Výška soklu nad vnitřní podlahou by měla být min. 30 cm (alespoň dle internetu). My, abychom si celou věc zbytečně nekomplikovali, jsme desky neřezali a kladly je celé na šířku. Zakládací hliníkovou lištu jsme tak upevnili do výšky 58 cm od nejnižšího místa základové desky, protože šířka polystyrenové desky byla 60 cm a zbývající 2 cm byly ponechány na vyrovnání nerovnosti základové desky. Dosti často bývá hliníková lišta zakládána hned nad zemí, takže je ve styku s vlhkostí a to je dle mého názoru špatně. Mezi základovou deskou a lištou tak vzniká kvůli nerovnosti základové desky prostor, který je jednak nezateplený, může tudy pronikat vlhkost a nebo skýtat útočiště pro hraboše. Někteří toto řeší zapěnováním PUR pěnou, která ovšem nemá takové tepelně-izolační vlastnosti a navíc podléhá rozpadu.
     Vlastní desky jsme kotvili na 6 hmoždinek/m2. To jsou tyky takové americké počty, soudě podle návodů. Délka hmoždinky by měla být o 5 cm delší, než-li je šířka polystyrenu, u dutých pálených tvárnic i více! Lepidlo jsme nanášeli na celou plochu desky mimo 2 cm okraje, protože lepidlo by nemělo proniknout do spár mezi jednotlivými deskami. Zde se rovněž chybuje. Lepidlo jsme roztírali ozubeným rajblíkem, desky upravovali takovým hliníkovým „struhadlem“.
     U stavebních otvorů je nezbytné u desek dodržet přesah dle rozměru následně dokládané izolace mezi vlastní stavební výplní a izolací stěn (u nás 2 cm). Zde se rovněž velmi často chybuje, izolace stěny ze zarovná podle stavebního otvoru a doložení dodatečné izolace se klade zároveň s izolací stěny, tedy na celkovou šířku zdi. Snižuje se tím tepelný odpor v těch nejchoulostivějších místech. Mohou tak vznikat tepelné ztráty, v horším případě tepelné mosty s následnou kondenzací vlhkosti a rozvojem plísní.
     Veškeré rohy se vyztužili pomocí různých druhů profilů dle charakteru (okenní, parapetní, rohové..). U oken je navíc ještě v rozích doporučeno překrytí pomocí lepidla a kusu perlinky uložené v úhlu 45 °C.
     Plastové trny se rovněž zamáznou lepidlem. Po zaschnutí se zateplená stěna natáhne lepidlem, opatří perlinkou a opět přetáhne lepidlem. Po zatvrdnutí se může přejít k finální úpravě – fasádní omítce. Osobně jsme jí zatím vynechali.
     Penetraci jsme po konzultaci s dodavatelem nepoužili.
     To je asi shrnutí toho nejdůležitějšího. Myslím, že tato fáze opět nabídne prostor k diskuzím a sporům, protože je popisována rozličně a mnohdy nejasně, jak jsem již psala výše.


FOTODOKUMENTACE


04.11.2010 07:16:59 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se