Stavíme dům

Blog o stavbě levného zděného domu
 

Plot do ulice

Ještě před prvním sněhem jsme stihli postavit plot do ulice.


     Vždycky jsem chtěla kovaný plot a tak máme alespoň náhražku v podobě svařovaného kovového plotu made in Poland. A zase ty Poláci – my to fakt neděláme schválně. Tentokráte je to sice tak trošku „DODO“ (dodělej doma), ale zase poměr výkon/cena – bezkonkurenční. Za cca 16 m plotu jsme dali to samé, co bychom dali za rám samonosné brány, kterou bychom ještě navíc museli pobít dřevěnýma plotovkama. Osobně nejsem vůbec přívržencem plotů, ale když už to musí v našich podmínkách být...
     Abych tedy nevyšla ze cviku, vykopala jsem o posledním víkendu v říjnu výkop na plot. Tomu nejprve předcházel výběr plotového systému a rozměření. Plot jsme si vybrali v Baumaxu a jak jsem již psala – mám slabost pro klasiku a tak jsem nakonec ráda, že to ten Baumax začal prodávat. Kovaný plot od kováře by stál majlant a dřevěný s betonovými sloupky vlastně také. Zkrátka je to takový další malý zázrak. A úplnou náhodou složení plotu vyšlo přesně na šířku našeho pozemku. Další zázrak. Takže přesně 1 branka, 1 brána (4 m) a 5 plotových polí. Nemuselo se tedy nic zakracovat ani nastavovat.
     Výrobce požaduje na usazení sloupků hloubku 1,2 m a vylití betonem B20. Připravený výkop chlapi zašalovali, čímž zároveň vytvořili rovinu, do které se následně beton vyhladil. Na tento základ se následně založí podezdívka. A zaměření plotu bylo asi to nejdobrodružnější na celé záležitosti, protože chytit nějakou rovinu od totálně křivého chodníku, který zde nechala obec vytvořit (urazila bych těm mizerům, kteří to dělali pazoury), nebylo jednoduché.
     Protože betonování byl strašný frmol, jak jsme ostatně předpokládali, prostor na sloupky se nechal volný a následně dobetonovával samostatně dodatečně po zatvrdnutí základu. Volného prostoru jsme docílili pomocí kanalizačních trubek (viz foto). Sloupky na plot bylo nezbytné zvážit do roviny pomocí vodováhy a nastavit shodnou výšku. Pak už zbývalo pouze zavěsit jednotlivé plotové dílce. Plotové dílce se ke sloupkům připevňují pomocí svorek, které jsou ovšem „šité horkou jehlou“ a tak sloupek mnohdy dostatečně neobepínají a plot klouže dolů. Budeme to muset vyřešit buď nějakými podložkami nebo natvrdo navařit. Objímky pro připevnění plotového dílce k silnějšímu sloupku na bránu neprodávají, takže zde se opět nachází příležitost pro domácí kutili.
     Takže plot do ulice je téměř hotový – zbývá pouze podezdívka, kterou už letos asi nestihneme, vzhledem k průběhu počasí.
     Nakonec ještě důležitá informace – i na tuto bránu se dá zakoupit elektrický pohon v ceně kolem 6 tisíc Kč.

FOTODOKUMENTACE


02.12.2010 10:30:14 |
Autor: Ája
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se